Přístřešek na dřevo

Jak postavit přístřešek?

Spolehlivým řešením ochrany majetku před nepříznivým počasím je přístřešek.  Pod takový přístřešek je možné uskladnit kolo, sekačku, dřevu na zimu nebo i auto. Stavba přístřešku je jednoduchá a není ani drahá.  Stačí jen, když si pořídíte připravené balení přístřešku a kotevní patky.

Příprava stavby

Při stavbě je důležité držet se plánu nebo návodu, který najdete u balení. Nejdříve se zasadí sloupkové kotvy do země.  Kotvy se zavěsí do vyhloubených otvorů a ty se potom vylijí betonem.  Beton se nechá zaschnout a do připravených kotev se umístí dřevěné sloupy a pomocí šroubových svěrek se upevní. Přišroubování se ale provede až později.  Následně s pomocí napnutého zednického provázku a vodováhy se sloupky označí a pak propojí.  V případě, že má stavební plocha sklon, bude totiž nutné některý sloupek zkrátit. Zkrácení se provede na spodním konci daného sloupku.

Konstrukce

Ve chvíli, kdy jsou všechny sloupky správně usazeny, je možné na čepové spoje namontovat výstužné pásky. Na sloupy se položí vaznice a shora se přišroubuje. Vaznice se skládají z několika dílčích celků, které se šikmo spojí.  Po namontování vaznic se sloupky konečně přišroubují na pevno ke kotvám a odstraní se šroubové svěrky.  Potom se na vaznice položí vodorovné krokve, které se také přišroubují.  Krokve namontujte vždy dvě vedle sebe a s menším rozestupem, podle návodu, aby vše dobře sedělo.  Mezi dvě krokve se namontují střešní vazníky. Ty se připevní nejprve šroubovou svěrkou a poté závitovou tyčí. Nakonec se na vazníky přidělá vrcholovou vaznice.

Připevnění střechy

K montáži střechy se připraví šikmé střešní krokve. Na tyto krokve se vyfrézuje upevnění pro žlabové háky na odvod vody ze střechy.  Krokve přišroubujete dole k vaznicím a nahoře k vaznici vrcholové.  Na druhé straně totéž a pod krokve ještě upevníte vzpěry. Až jsou střešní krokve přiroubované, lze namontovat žlabové háky.  Co se týká střešního zakrytí, to sestává z jedné vrstvy šalovacích prken a bitumenových tašek. Na střešní krokve se přišroubují šalovací prkna, jejich konce po obou stranách budou přesahovat a vytvářet tak štít střechy. Na obě strany štítu se do zákrytu se šalovacími prkny přišroubují i dřevěné hranoly.  Bitumenové tašky se přibijí k šalovacím prknům.  Až se dokončí obě strany střechy, je třeba připevnit ještě tašky na štít. Na štíty se také ještě namontují zástěny svádějící vodu do odvodového žlabu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *