Pračka

Jak odstranit vodní kámen u domácích spotřebičů?

Při úklidu jsou často opomíjené domácí spotřebiče. Přitom jejich čistota je zárukou bezproblémového chodu a delší životnosti, tak vezměte úklid opravdu poctivě. Nemusíte však nakupovat předražené a někdy neúčinné chemické prostředky a vsaďte na rady našich babiček. Využijte jedlou sodu, ocet nebo citrónovou šťávu.

Vodní kámen v rychlovarné konvici

Vodní kámen se nejčastěji usazuje v rychlovarných konvicích.  Přítomnost vodního kamene prodlužuje dobu ohřevu, ovlivňuje kvalitu ohřáté vody i její chuť.  Představuje také ideální místo pro množení bakterií a zkracuje tak i životnost varné konvice. Proto je třeba zasáhnout dříve, než bude pozdě. Vodního kamene se zbavíte jednoduše, když varnou konvici naplníte vodou, přidáte polévkovou lžíci kyseliny citrónové.  Vodu v konvici necháte přejít varem, ale převařenou vodu nevylévejte, nechte ji působit klidně přes noc. S vodním kamenem zatočí i voda s octem ve stejném poměru a se stejným postupem, jak u kyseliny citrónové.  Ocet však zanechá svůj typický zápach, takže konvici bude nutné vyvařit několikrát.

 Čištění pračky a myčky

S vodním kamene se potýkají také jiné domácí spotřebiče, jako je např. myčka nádobí nebo pračka.  Myčka nádobí si zaslouží vaši péči alespoň jednou za měsíc. Nasypte do  myčky jeden až dva sáčky jedlé sody, zapněte úsporný program. Takto se zbavíte nejen vodního kamene, ale i zbytků jídla, nečistot a případného zápachu.  S odolnějšími nečistotami zatočí ocet, přesněji jeden litr octa a program nastavený na nejvyšší teplotu.  Stejným způsobem vyčistíte buben pračky a všechna těžko dostupná místa.  Stejně jako u myčky zapnete program s nejvyšší teplotou a namísto pracího prášku nasypete do přihrádky jedlou sodu a místo aviváže nalijete ocet.

A co mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba dokáže také potrápit a přitom stačí do mikrovlnky vložit misku s octem a vodou nebo plátky citrónu. Po pěti minutách ohřevu na nejvyšší stupeň umožní uvolněná vlhkost zbytky jídla a mastnotu snadno odstranit, takže nemusíte nic složitě drhnout.

1 komentář

  1. ninahorova@seznam.cz'nina Odpovědět

    Dobrý den
    já mam vzdy dobre zkusenosti s prirodou
    viz clanek tu eshop-sinks.cz/content/108-jak-na-vodni-kamen-v-kuchyni-
    citron a ocet umi zazraky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *