Plechovky

Hliník v domácnosti

Zbavit se hliníkového nádobí a přestat používat alobal? Dobrá rada nebo přehnaná reakce? Na to se v dnešním článku zaměříme.

Co nadmíra hliníku může způsobit?

Hliník nebo spíše jeho sloučeniny se běžně vyskytují v přírodě a vyhnout se mu je prakticky nemožné. V malém množství hliník škodlivý není, ale problém nastává ve chvíli, kdy se v lidském těle začne hromadit.  Maximální denní příjem hliníku 60 mg na 1Kg váhyVětší množství než toto už vede k hromadění v lidském organismu a tím pádem i k jeho zatížení.  Ukládá se na plicích, játrech, srdci, ledvinách i svalech.  Má za následek také odvápnění kostí, křeče, ztrátu paměti či špatnou koncentraci.  Podle některých odborníků je dokonce vyšší koncentrace hliníku v organismu příčinou rakoviny, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.  Toto tvrzení však nebylo dokázáno vědecky.

Vyhnout se hliníku úplně ano nebo ne?

Vyhnout se hliníky úplně nejde.  Z hliníku jsou vyrobeny plechovky, konzervy, víčka na jogurty, příbory a hrnce.  Určité množství soli najdeme i  očkovacích vakcínách, lécích, v některých krémech, zubních pastách, ale i některých potravinách jako je např. sója, majoránka, kakao, kukuřice, sůl nebo některé druhy čaje.   Toto množství je však zanedbatelné a není ani nutné se hliníku úplně vyhýbat.  Co však není zdravé je vaření v hliníkových hrncích a používání příborů z hliníku.  Při vysokých teplotách se totiž uvolňuje velké množství hliníku do jídla.  Nedoporučuje se v hliníkových nádobách nebo obalech uchovávat slané a hodně kořeněné potraviny.   Nové a vrstvou keramiky potažené nádobí závadné však není.

A jak z těla toxický hliník dostat?

Malého množství hliníku se tělo umí zbavit samo. S větším množství už má však trochu problém.  Pomoci může ale česnek, cibule, koriandr nebo para ořechy.  Skvělá je i potravina známá jako chlorella. Pozitivní účinky byly zaznamenány i při užívání doplňků stravy s obsahem křemíku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *