010

Jak na zateplení fasády

Zateplení fasády je velmi důležité hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je pochopitelně úspora na vytápění konkrétního domu. Ta se často pohybuje až v řádu několika tisíc korun ročně. Zateplení fasády není nijak složitým procesem a lze jej řešit jak svépomocí, tak i prostřednictvím specializované firmy. V druhém případě se přitom budete moci spolehnout na maximální spolehlivost a přesnost. Podívejme se tedy na to, jaké jsou možnosti zateplení fasády a jak takové zateplování probíhá.

Nejprve vyberte materiál na zateplení fasád

V první řadě je nezbytné vybrat materiál, který je ideální na zateplení fasády. V podstatě máte dvě možnosti. Tu první představuje fasádní polystyren. Ten se dnes používá prakticky nejčastěji, jelikož manipulace s ním je maximálně jednoduchá a zateplení je realizováno rychle a bez komplikací. Fasádní polystyrén navíc není drahý, jedná se vlastně o nejekonomičtější zateplení fasád. Druhou alternativu nabízí minerální vata. Ta se dá také využít, ale manipulace s ní je poněkud složitější. Vata je sice ekologická, ale finančně vyjde dráž než polystyrén.

Postup při realizaci klasické fasády

U klasické fasády je vše poměrně jednoduché. Stačí jen koupit lepidlo a polystyrén. Ten by měl být silnější než podlahový polystyren. Ten se lepí od spodu směrem nahoru. Lepidlo nanesete zejména na okraje samotných polystyrénových polí a následně k upevnění polystyrénu slouží plastové terčíky. Zateplení fasád je takto velmi jednoduché, a pokud se někam polystyrén nevleze, jednoduše se přiřízne obyčejnou pilou.

Postup při realizaci odvětrávané fasády

Odvětrávané fasády jsou komplikovanější. Nabízejí sice lepší odhlučnění a také kvalitnější zateplení. Jeho nevýhodou je pouze vyšší cena. Před realizaci se nejprve postaví menší konstrukce, do které se potom zateplení vkládá. Rošt na umístění fasády je od zdi jemně oddělen, což zajistí přívod vzduchu. Na obložení lze využít osb desek anebo desek fasádních betonových či jiných.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

 1. Josef Szőllősi Odpovědět

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mé fasády a už nevím na koho se obrátit, aby mi poradil. Dům mám zateplený pouze pěti centimetry polystyrenu, který je nalepen takzvaně na buchtách. Tím mám posunutý rosný bod a stěny v domě mám mokrý. Co by jste mi doporučili. 1) Sundat fasádu a udělat ji znova, tak jak se má s větší tloušťkou polystyrenu, nebo 2) stačí, když na tuto fasádu přidám další vrstvu polystyrenu v podobě 7 cm. 3) zvětší části má dům sílu zdi 55 cm., mám tedy sundat zateplení a nechat fasádu udělanou jen z klasické omítky.

  Děkuji za odpověď

  S přáním hezkého dne

  Szőllősi Josef

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *