Jak na výměnu radiátorů

Radiator

Pokud máte starší radiátory, může se stát, že nastane čas, kdy je třeba je vyměnit. Víte však jak na to? Pokud budete tuto činnost provádět sami, pak je určitě dobré sesumírovat si hlavní základy tohoto postupu. Pojďme tedy na to!

V jaký případech je nutné radiátor vyměnit?

Radiátory se můžou měnit libovolně. Existují však případy, kdy je to nutné. Mezi takové případy patří třeba situace, kdy na jednom nebo na více radiátorech naleznete rez většího rozsahu. Pokud lze pozorovat, že jde o rez, jejíž rozsah zasahuje do útrob a funkčních oblastí radiátoru, je třeba jej vyměnit. Stejně tak postupujte, naleznete-li na radiátoru navlhlá místa.

Topení

Foto: Pixabay

Kdy radiátory měnit?

Ideální dobou pro výměnu radiátoru nebo dokonce celé soustavy radiátorů je samozřejmě léto. Zejména kvůli tomu, že topení zpravidla v letních měsících tolik nepoužíváme. Jde však i o další důvody. Při výměně radiátorů v létě máme v interiéru menší vlhkost, vyšší teplotu a teplé počasí je také ideální pro manipulaci s radiátory venku.

Jak na výměnu radiátoru?

Jak tedy na samotnou výměnu? Samozřejmě, dopředu je třeba si říci, že nejde o nic banálního. Proto, pokud si na to netroufáte, nemusíte se vůbec stydět, a raději se obraťte na specialistu. Lze to však i zvládnout bez jeho pomoci. Jak? Nejprve vypusťte vodu z celé soustavy topení nebo jen ze stoupačky. Dále mechanicky odmontujte starý radiátor, tedy radiátor, který chcete vyměňovat. To proveďte tak, že odšroubujete připojení k rozvodu na boku topení. Starý radiátor odstraníte od zdi a položíte jej mimo. Zeď, která byla za radiátorem zatmelujte a zasádrujte, aby byla rovná. Pak již stačí namontovat nový radiátor. První umístíte nosné prvky, takzvané konzole, na zeď a po tomto kroku jej připojíte k otopnému systému. K tomu použijte původní rozvody. Radiátor poté napustíte vodou a odvzdušníte.

Náhledové foto: PIxabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.