Co je to eurookno?

01_eurookno

Tzv. eurookna už jsou tu s námi dlouhé roky, přesto však panuje okolo tohoto názvu stále jisté zmatení a nepochopení tohoto pojmu. Velmi rozšířený omyl je např. ten, který zaměňuje eurookna za okna plastová. Eurookna naopak nemají s plastovými okny nic společného. Stejně tak eurookno není ani obecným označením pro technické normy, které musí splňovat všechny v současnosti montovaná okna. Eurookno je ve skutečnosti specifickým označením jednoto typu dřevěných oken. O jaký typ jde a proč se mu říká právě eurookno?

Eurookno je…

Pojem eurookno se používá pro vícevrstvá lepená okna ze dřeva. Profily, ze kterých jsou vytvořeny mají díky této konstrukci několik nesporných výhod. A jsou to právě tyto profily, které daly eurooknům jejich jméno. Zmíněným konstrukčním profilům se totiž říká eurohranoly, podle evropské technické normy jež se pro lepení jednotlivých vrstev využívá. Označení eurookno tedy vůbec nic neříká o designu okna, ale ani nic o jeho tepelně-izolačních vlastnostech, ty záleží vždy také na použitém skle, typicky se jedná o izolační trojsklo, jeho výběr s označením eurookno ale nijak nesouvisí. Dřevěná část okna však teleně izoluje dobře.

02_eurookna

Foto: Pixabay

Výhody eurookna

Lepené vícevrstvé profily mají tu výhodu, že nedochází k jejich kroucení. Eurookno je díky tomu tvarově stálé a při správné údržbě (jednou za několik let budou potřebovat renovaci a nový nátěr) vydrží desítky let, případně celé století. Hodí se do všech místností, možná s výjimkou koupelny, kde je vlhkost už přece jen hodně vysoká. Nespornou výhodou je také fakt, že dřevo je stoprocentně přírodní materiál a eurookna jsou tak ekologickou a udržitelnou variantou.

Na výrobu eurooken se používá smrkové, borovicové, dubové i modřínové dřevo a na trhu je na výběr nespočet povrchových úprav i doplňků. Eurookna mají také dobré akusticky-izolační vlastnosti. Jako jejich nevýhoda se uvádí vyšší cena, jedná se však spíše o přežitek z období poloviny devadesátých let. Dnes jsou eurookna jen o něco málo dražší než okna plastová.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.