Kávovar

Jak na výběr kávovaru do domácnosti

Patříte mezi milovníky kávy? V tom případě by vám doma rozhodně neměl chybět kávovar. Každý den si budete moci užívat pravé italské espresso, cappuccino s bohatou mléčnou pěnou a další kávové speciality. Po jakém typu kávovaru sáhnout? Na výběr máte kapslový, pákový nebo plnoautomatický presovač.

Kávovar Philips

Obrázek: Kávovar může být zcela automatický nebo vyžadovat vaši obsluhu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Než se rozhodnete pro konkrétní typ

Nevíte, kterému typu kávovaru dát přednost? S rozhodováním vám pomůže, pokud si ujasníte, co od kávovaru očekáváte a jaké funkce skutečně využijete. Zeptejte se proto sami sebe:

 • kolik šálků denně budete připravovat?
 • Berete pití a přípravu kávy jako rituál nebo upřednostňujete rychlou a bezpracnou přípravu?
 • Kolik peněz chcete do spotřebiče investovat?
 • Pijete jen espresso nebo také mléčné kávové nápoje?

Automatický kávovar

Předností automatických kávovarů je, že nevyžadují větší spolupráci člověka. Stačí jen stisknout tlačítko a káva se připraví (namele, upěchuje, spaří). Automatické kávovary disponují zásobníkem na vodu i kávu, také mají zásobník na kávovou sedlinu a pro jednodušší ovládání displej.

Tento typ kávovaru na zrnkovou kávu se hodí všude tam, kde se bude připravovat větší množství kávy. Cena jednoho šálku se odvíjí od kvality kávy. Vyjít vás může na méně než korunu, ale také třeba na 10 Kč.

U automatického kávovaru byste měli mít možnost nastavení jemnosti mletí, jelikož ta ovlivňuje chuť nápoje. Důležité je i nastavení výšky kávové výpusti, abyste si bez problémů mohli připravit tradiční espresso nebo třeba latte macchiato, které se podává ve vyšší sklenici.

Součástí automatických kávovarů bývá dávkovač horké vody a parní tryska pro přípravu mléčné pěny, díky které připravíte cappuccino, café latte a podobně. Některé modely mají místo trysky zásobník na mléko, díky kterému je příprava mléčné pěny pohodlnější. Kvalitní automatické kávovary nabídnou vyhřívanou desku na šálky.

Kávovar na kapsle

Je ideální volbou pro všechny, kteří si kávu chtějí připravit rychle a bez času zbytečně stráveného mletím a pěchováním. Do kapslového kávovaru stačí jen vložit kapsli a stisknout tlačítko. Díky široké nabídce kapslí si i v tomto kávovaru můžete připravit mléčné kávové nápoje, ale také například ledový čaj či horkou čokoládu.

Přestože tento typ kávovaru patří mezi nejlevnější, prodraží se vám příprava kávy. Kapsle mají totiž poměrně vysokou pořizovací cenu. Nevýhodou je, že většina kávovarů dokáže spolupracovat pouze s kapslemi výrobce kávovaru. Navíc je toto řešení nejméně ekologické. Kávovary na kapsle se hodí do domácností, kde se káva pije jen občas.

Pákové kávovary

Kávovary na páku nemají zásobník na kávová zrna, ze kterého by je automaticky čerpaly. Při přípravě kávy je potřeba vždy naplnit sítko novou dávkou mleté kávy. Veškerou přípravu musíte obstarat sami, přístroj vám kávu pouze uvaří.

Pákový kávovar je určený pro „kávomily“, kterým nevadí přípravě věnovat více času. Kávová zrna je potřeba namlít, kávu naplnit do sítka, napěchovat a vložit do kávovaru. Dávkování vody můžete přizpůsobit vlastním požadavkům. Pokud se rozhodnete pro tento typ kávovaru, nezapomeňte, že si společně s ním budete muset pořídit i kvalitní mlýnek, ideálně s keramickými kameny, které zrna při mletí nezahřívají.

I tyto kávovary mohou být vybaveny tryskou pro napěnění kávy či možností připojení zásobníku s mlékem. Obsluha pákového kávovaru vyžaduje určité zkušenosti, proto na stejném přístroji můžete připravit výbornou, ale i méně chutnou kávu.

Na co se zaměřit při výběru

Jestliže si chcete vychutnávat skutečně kvalitní kávu, sledujte u výrobků tyto parametry, které se na chuti kávy výrazně podepisují.

Tlak a teplota

Jsou nejdůležitějšími faktory, které ovlivňují kvalitu kávy. Do domácností jsou ideální kávovary s hodnotou tlaku 15 barů. Obecně platí, že čím vyšší tlak, tím lepší nápoj získáte. Ruce pryč dejte od výrobků s nízkou hodnotou 3,5 barů.

Příkon

Má vliv na to, jak rychle se přístroj před samotnou přípravou kávy nahřeje. Vyšší příkon znamená rychlejší přípravu. Na kvalitě nápoje se však nepodepíše.

Pořizovací cena

Cena se podepisuje na kvalitě přístroje i na kvalitě podávané kávy. S levnými přístroji do 5 000 Kč si kávu příliš nevychutnáte. Pokud chcete skutečně kvalitní výrobek, bude nutné investovat minimálně 12 000 Kč a více.

Kávovary od Philips

Jestliže hledáte kvalitní kávovar, ve kterém si připravíte skutečně lahodnou kávu, zkuste to například s těmito modely.

Plně automatický kávovar Series 2200

Dokáže připravit 3 druhy lahodné kávy z čerstvě namletých zrn pomocí stisku jediného tlačítka. Vychutnat si můžete espresso, americano nebo cappuccino. Napěňovač mléka LatteGo dodá vašim nápojům sametově hebkou pěnu. Ovládání je díky dotykovému displeji hračka a čištění provedete za pár sekund.

Kávovar Philips

Obrázek: Plně automatický kávovar.

Zdroj obrázku: Philips.cz

Plně automatický kávovar Philips 5400 Series

Tento automatický kávovar vám připraví 12 kávových nápojů z čerstvě namletých zrn. Vychutnejte si espresso, kávu, cappuccino nebo latte macchiato. Díky intuitivnímu displeji si můžete snadno nastavit intenzitu kávy a pomocí systému LatteGo nápoj doplnit sametově našlehanou pěnou.

Kávovar Grind & Brew

Pro všechny milovníky klasické kávy. Kávovar disponuje zásobníkem a mlýnkem na kávová zrna, která si svoje aroma uchovávají díky speciálnímu aroma víčku. Kromě toho si můžete nastavit čas pro udržování teploty od 10 minut až po 2 hodiny.

Jak se stát profíkem na přípravu kávy

Kvalitu kávového nápoje ovlivňuje celá řada faktorů. Jak si tedy doma připravit skutečně lahodný šálek kávy?

 • Vybírejte pouze kvalitní zrnkovou kávu.
 • Kávu si namelte těsně před tím, než ji budete připravovat. Namletá káva by se měla spotřebovat do 15 minut.
 • Chuť kávy může negativně ovlivnit chemické složení vody. Jestliže je vaše voda příliš tvrdá, nasaďte na kohoutek filtr na změkčení vody, použijte filtrační konvici nebo sáhněte po balené vodě.
 • Nezapomeňte, že horká voda (100 °C) kávu spálí. Optimální teplota vody je zhruba 90 °C(+-5 °C).

Samozřejmě můžete také navštívit nejrůznější baristické kurzy, ve kterých vám poradí, jak s kávou pracovat a jak připravit ten nejlahodnější nápoj ze všech.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

2 komentáře

 1. AA Odpovědět

  zajimavy clanek zcela zabit nesmyslem na konec. Bohate by stacilo dokoncit zakladni skolu, pak by autor vedel, ze voda vre pri 100C pouze ve standardni atmosfere na hladine more. u nas obvykle kolem 96C

 2. Petr Odpovědět

  A kdybyste dokončil i střední školu, tak byste věděl, že záleží pouze na tlaku vzduchu a nikoli na nadmořské výšce (i když spolu souvisí). Takže při tlaku 1000 hPa, což je u nás běžná hodnota při vyšším tlaku vzduchu, voda vře skutečně při 100 st. C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *