Vyžeňte holuby z balkonu a parapetů

01_holub

Nájezdy holubů na balkony a parapety straší především ve městech nejednoho majitele bytu. Důvodů, proč je z balkonu vypudit, je hned několik. Holubi samozřejmě balkon či parapet silně znečišťují, kromě toho ale také mohou roznášet nebezpečné bacily a v neposlední řadě umí být poněkud hluční. Boj s holuby nemusí být úplně jednoduchý, neboť se jedná o ptáky, kteří dokážou prohlédnout nejeden trik a lest, jež na ně majitel balkonu nastraží. Přesto ale existují zbraně, se kterými s nimi lze vést úspěšný boj.

Odpuzovače

Na trhu se lze setkat s několika druhy odpuzovačů holubů. Rozdělit je lze na tři základní typy:

  • gelové
  • pachové
  • elektronické

Prvně jmenované odpuzovače, tedy gelové, fungují tak, že po jejich nanesení na plochy, kam holubi sedávají, vytvoří nepříjemně lepivou vrstvu. Holubi se k ní začnou lepit a příště si dají pozor. Nevýhodou gelového odpuzovače je, že pokud jej nanesete třeba na zábradlí, nebudete se o něj moci opřít, aniž byste se k němu nezačali lepit také. Např. na parapetech mohou ale fungovat dobře.

Pachové odpuzovače či repelenty jsou na plašení holubů velmi účinným prostředkem. Jistou nevýhodou je, že je třeba je poměrně často obnovovat, zvláště po dešti. Poslední skupinou odpuzovačů jsou ty elektrické. Fungují tak, že generují zvuk, který je pro holuby nepříjemný. Jejich problém ale spočívá v tom, že (na rozdíl třeba od plašiček kun) generují zvuky v pásmu, které je částečně slyšitelné i pro člověka, což může být samozřejmě nepříjemné. Holubi zvyklé na hluk velkoměsta navíc tento způsob plašení často vůbec nestraší.

02_holub

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mechanické zábrany

Pokud si natáhnete přes balkon síť, můžete si bát jistí, že máte po problémech s holuby. Bohužel, i síť ze sebetenčího materiálu je vidět a ne každý si chce takto kazit výhled. Navíc vám sít znemožní se z balkonu vyklánět, házet klíče návštěvám apod. Lepším řešením se proto zdá provázek natažený přes místo, kam holubi sedávají. Jedná se o způsob účinný, který navíc podobu balkonu neovlivňuje tolik, jako velká síť.

Další metody

Z dalších metod plašení holubů lze zmínit např. umístění atrapy dravce. Ze začátku se ho budou holubi bát, počítejte ale s tím, že si na něj časem zvyknou a naučí se ho ignorovat. Zajímavou metodou je potom nasypání pepře či skořice na místa, kam holubi přilétají. Koření v lásce nemají a raději půjdou o dům (resp. o balkon) dále. Koření je však třeba často a pravidelně doplňovat.

Tak hodně štěstí v boji!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.