Osvětlení

Jak na správné osvětlení kuchyně?

Kuchyně, jedna z nejdůležitějších místností, trávíme v ní hodně času. Často je součástí obývacího pokoje a celkově centrem veškerého dění při rodinných sešlostech. A proto, že je tato místnost určena jak relaxaci u kávy, k večeřím i k práci, nesmíme zapomenout ani správné osvětlení a také umístění světel.

Hlavní světlo nad jídelním stolem

Tradičně máme v každé místnosti hlavní světlo, závěsné svítidlo. Jestli, že se jedná o klasickou závěsnou lampu, svítící bodově dolů, je důležité kam ji umístíme. Její soustředný paprsek světla totiž nedosáhne až na tmavé kouty nebo kuchyňskou desku. Takovou lampu je dobré umístit nad jídelní stůl a můžete si ji ještě nechat vybavit i stmívačem k regulaci intenzity světla. Stmívač poslouží k navození příjemné atmosféry při svátečních příležitostech i ke každodenní večeři. Ideální světelný zdroj u centrálního osvětlení je teplý a bílý, navíc působí odpočinkovým dojmem.

Světlou v koutech

Pokud bychom chtěli nasvítit kuchyň z jednoho zdroje na více míst, je nejlepší variantou použít víceramenné svítidlo. Vy si tak nasměrujete světla i do těch nejtemnějších koutů nebo klidně na celou pracovní desku, zkrátka tam, kam bude chtít. Ani v tomto případě se, ale nevyhnete vrhání stínu při práci v kuchyni. Ideální je tak do kuchyně použít bodová světla, díky kterým nasvítíte celý prostor. Jestliže umístíte bodová světla nad vysoké kuchyňské skříňky, vytvoří se zajímavý světelný efekt. Světlo se totiž od skříněk bude odrážet a místnost bude působit světlejším dojmem. Je však nutné zvážit povrch kuchyňského nábytku, při matném nábytku se třeba nebudou objevovat odlesky od světla.

Jen hlavní světlo nestačí

Hlavní svítidlo v kuchyni by mělo být doplněno i o další svítidla, nasvícena na pracovní plochu. Můžeme použít třeba LED pásky na podsvícení skříněk nebo šuplíků. Jedná o světlo, které svítí přímo pod ruce při práci a zároveň nehází zbytečné stíny. Vhodnou volbou je sáhnout po studených a bílých světelných zdrojích. Ty připomínají denní světlo a pomáhají se soustředit na práci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *