Mech v dlažbě

Jak na spolehlivou ekologickou likvidaci mechu ve venkovní dlažbě

Máte okolo domu krásnou velkoformátovou nebo zámkovou dlažbu? Pak vás jistě bolí oči, když se podíváte na mech, který vyrůstá ve spárách. Jeho likvidace bývá poměrně náročnou záležitostí. Spousta lidí navíc používá chemii, čímž také zrovna svému okolí dvakrát nepomůže. I proto se podíváme hned na několik způsobů, které mohou pomoct ekologicky, relativně rychle a bez nějaké horentní námahy.

Ručně, ale většinou ne stručně

Přesně tak, ruční čištění spár je vcelku náročné. Kleknout si a špachtlí vytahovat mech je fakticky nemyslitelné. Mnohem lepší je delší ostrý nástroj, který si můžete vyrobit. Dokonce už je na mnohých čínských eshopech k dispozici nástroj s kolečkem, který má uprostřed hrot vytahující mech a rostliny. I tak se ale budete hrbit a výsledek nemusí být stoprocentní.

Mech v dlažbě

Mech v dlažbě: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Tlakový čistič

Ano, stačí vzít wapku a proudem vody doslova vystřelit všechno, co se ve spárách nachází. Tím pádem ale budete muset počítat podobně jako u předchozí metody s dosypáním oněch míst ideálně křemičitým pískem.

Obyčejná sůl

Sůl je prostředkem, který dokáže také ničit kdejaké rostliny. Zkuste tedy mezery mezi dlažbou pospat solí. Jen je třeba být opatrný, jelikož se sůl bude po aplikaci vsakovat do zeminy. Okolní květiny u dlažby by tak mohly zaplakat.

Sůl

Sůl: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vroucí voda

Další vcelku jednoduchá záležitost. Jen je třeba být velmi opatrný. Do rozstřikovače se moc nehodí, rychle chladne a hrozí opaření. Přesto jde o relativně ekonomické řešení. V případě, že máte nějakou velkou nádobu, v níž vodu ohřejete se ani tolik nenachodíte.  

Popel

Pokud doma topíte kompletně nebo částečně dřevem, jistě vám zbyl popel. I tím můžete dlažbu posypat. Počítejte ale s tím, že vytvoří poměrně špinavý povrch, který se bude nějakou tu dobu smývat.

Popel

Popel: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mech v dlažbě: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *