Jak na rezavý závit

Rezavé závity jsou velmi nepříjemnou záležitostí. Pokud se rozhodnete pro jejich odtažení, pak potřebujete maximální možnou sílu. V mnohých případech u tenkých šroubů dochází i k tomu, že je šroub doslova ukroucen a zničen. Možností odtažení takovýchto závitů je přitom celá řada. Většina z nich ale spočívá v tom, že se najde přímo prostředek, jímž se závit potře a následně je odtažen s maximální možnou pohodlností a rychlostí. Podívejme se tedy na přípravky, která nám takovéto odtažení rezavého závitu mohou umožnit. Zapomenout ale nemůžeme ani na kutilské rady a triky.

WD 40 jako klasika na zarezlé závity

Jestliže chcete vytáhnout zarezlé šrouby vcelku pohodlně bez vynaložení nějaké extrémní síly, pak se určitě bude hodit mazací prostředek ve spreji WD 40. Ten dostanete v každém drogerii anebo obchodě s kutilskými potřebami. Na šroub stačí pouze nastříkat tento přípravek a nechat chvíli působit. Po následném poklepání na šroub by mělo dojít k tomu, že nebude třeba řezání závit a ten povolí. Následně jej již za pomocí klíče odtáhnete.

Vytahovač šroubů

Na trhu je možné najít i speciální vytahovač šroubů. Ten by se měl nasunout do speciální díry, kterou nejprve vyvrtáme v těle šroubu. Učiníme tak za pomocí vrtačky a následně i prostřednictvím závitníku. S těmito vytahováky ale dochází často k tomu, že se vytahovák zalomí přímo v samotném šroubu, takže nakonec kýženého úspěchu nedosáhneme.

Babské, či spíše chlapské rady

Na vytahování zarezlých šroubů je možné využít i některých lidových rad, které ale nejsou příliš osvědčeny a při pokusech se nám nepodařilo dokázat jejich skutečné účinky. V první řadě se uvádí působení Coca-coly. Tento nápoj je sice vynikající s rumem, nicméně pro odtahování závitů se nehodí i přesto, že jej někteří kutilové doporučují. Dále panuje mezi kutily mýtus o nahřátí samotného závitu. To ale většinou tak účinné není. Navíc je pak i v případě vytažení závitu zcela jistě zapotřebí sada na opravu závitů.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *