Jak na levné komíny?

Komín je jedním z nosných pilířů každého domu. Řešit jej musíme prakticky ve všech případech vytápění. Pouze u elektrického kotle anebo u tepelného čerpadla v určitých provedeních není komínu třeba. Možností řešení komínů máme hned několik, určitě je ale nutné zapracovat na tom, aby se jednalo o skutečně levnou záležitost. Když se podíváme na ceny komínových skládaček, pak určitě stojí zato delší dobu přemítat, jelikož je škoda dát právě za komín nějaké závratné finanční sumy. Jaké možnosti tedy z hlediska stavby komínu máme?

Klasický zděný komín

Jestliže jste manuálně zruční anebo máte lidi, kteří jsou schopni komín vkusně vyzdít, pak je ideální řešit komín tímto způsobem. Moderní levné komíny je možné bez problému řešit za pomocí hezkých šamotových cihel. Dovnitř komína jako kouřovod vložíte klasickou šamotovou trubku anebo nerezovou vložku. Tak se jeví jako vhodnější, jelikož se na ní neusazuje takové množství sazí a jednak také vydrží delší dobu. S horní viditelnou částí komína si zedníci pohrají a mohou volit zmiňované broušené cihly anebo klidně klasickou omítku.

Skládaný systém komínů

Komín si můžete klidně postavit i sami na základě koupě skládaného komína některé ze známých značek. Nejznámější jsou skládané komíny Schiedel. Tyto systémy jsou již přímo prodávány v konkrétních kusech, takže si je i trochu zručný kutil dá na střech sám. Rozhodně se ale musíte smířit s tím, že za ně zaplatíte klidně i dvojnásobně oproti zděnému komínu!

Nerezové komíny

Hodně oblíbené jsou v současné době i nerezové komíny. Ty se ale volí především u plynových kotlů. Nikde není psáno, že by komíny u kotlu na pevná paliva či u krbových kamen měly být nutně zděné, nicméně celý vzhled domu by byl v opačném případě maximálně možně degradován. Komín tvoří i estetickou stránku domu, takže je vhodné jej mít postavený precizně.

 

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.