Jak na broušení nožů v domácím mlýnku na maso

mlýnek

Mlýnek na maso bere řada lidí jako jeden kus kuchyňského náčiní. A příliš u toho nepřemýšlí nad tím, že i mlýnek na maso potřebuje pravidelnou údržbu, která se týká především jeho vnitřních částí. Konkrétně se jedná o křížové nože umístěné uvnitř mlýnku. Jako každý nůž i tento potřebuje totiž čas od času nabrousit.

Proč je potřeba brousit nůž mlýnku na maso

V případě, že údržbu zanedbáme a necháme nože mlýnku otupit, bude se nám maso mlít výrazně hůře. Navenek to poznáme tak, že bude maso namleté nerovnoměrně a mletí potrvá déle. Na vině bude koroze stejně jako působení tvrdých částí typu kostí, zmrzlých kusů masa, nebo šlach. Jejich působení se nevyhne žádný nůž mlýnku na maso. Právě proto je třeba čas od času přistoupit k jejich nabroušení.

mlýnek

Foto: Pixabay

Jak brousit?

Vlastní broušení nožů probíhá po rozebrání mlýnku standardně, tj. buď s pomocí brusného papíru anebo na navlhčeném brusném kameni. Nože je samozřejmě nutné z mlýnku nejprve vyjmout a následně na chvíli před broušením ponořit do kuchyňského oleje. Ten zajistí, že při broušení bude mezi nožem a brusným materiálem stále tenká vrstva, která zabrání poškrábání kovu.

Vlastní broušení nožů probíhá naplocho, zkosenou stranou na brusném materiálu. Správně nabroušené nože by měly být bez nerovností, hladké a bez jakýchkoliv zubů. K tomu, aby se nože v mlýnku na maso tupily co nejpomaleji, je potom třeba abychom mlýnek po každém použití řádně vyčistili. Ideální je jej rozebrat a každou část po důkladném umytí otřít do sucha.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-nabrousit-noze-mlynek-20301201.html

https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/nabruste-noze-v-mlynku-na-maso-sami/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.