Jak mít neustále ostré kuchyňské nože

Na ostří nože byste se měli v domácnosti kdykoli spolehnout. Rozhodně každý z nás potvrdí, že s nekvalitně nabroušeným anebo úplně tupým nožem se pracuje velmi špatně. I proto byste se k nožům ve vaší domácnosti měli chovat s úctou a snažit se je nejen pravidelně brousit, ale vhodně je i uschovávat. Právě na úschovu nožů a také na možnosti jejich broušení se zaměříme v dnešním článku. Dozvědět byste se měli zajímavosti, které vám třeba i ve vaší domácí přípravě pokrmů s kvalitními noži pomohou.

Správné místo prodluží životnos

Jestliže nůž správně umístíte, můžete mu až několikanásobně prodloužit jeho životnost. Jestliže dáváte nože do obyčejné zásuvky spolu s dalšími předměty, je to špatně. Ostří nože je velmi háklivé a může se otupit o jakýkoli předmět. Ideální je do zásuvky přidat dřevěný blok, do kterého budete nože jednotlivě zasouvat. Stoprocentně tak nedojde k jejich otupení. Řešení představuje i magnetická lišta, nicméně u té je zapotřebí dát pozor na to, abyste s noži nijak nešoupali. Nože by se měly mýt pod tekoucí vodou. V myčce mohou taktéž přijít k úhoně.

Broušení klasických nožů podrobněji

K nápravě tupého nože lze využít klasický manuální brousek, tedy ocílku, anebo brousek elektrický. Výborný je i brusný kámen. Právě brusný kámen vybírejte již mokrý a bruste směrem proti ostří. U ocílky je broušení vcelku jasné, jen musíte najít ten správný úhel. Elektrický brousek obsloužíte i bez jakéhokoli manuálu. Jestliže se vám ostření nedaří, vyplatí se vsadit na profesionálního brusiče.

I keramické nože si zaslouží kvalitní ostří

Pokud máte doma keramické nože, s klasickým brouskem anebo elektrickou variantou je ostřit nezkoušejte! Potřebovat totiž budete diamantový brousek. Keramika je příliš tvrdá a klasickým způsobem byste nůž nedokázali nabrousit. Naopak jej můžete dokonale ztupit.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *