Jak horká by měla být voda pro zalévání čaje

čaj

Čaj je ušlechtilý nápoj s dlouhou tradicí, bez kterého si mnozí nedokážou představit svůj den. Není ale čaj jako čaj, ba co víc, velmi záleží i na přípravě tohoto lahodného horkého nápoje. A stejně jako záleží na kvalitě čajových lístků je důležitá i voda, z níž se čaj připravuje. Jedním z mnoha důležitých parametrů, který je s ní spojen, je její teplota.

Zalévání čaje

Zalévání čaje není věda, ale rituál, kterému je vždy potřeba věnovat trochu času. Právě dovařená voda z konve, která váš čaj zalije, může prakticky znehodnotit veškeré chutě i kvalitu vašeho vytouženého šálku čaje. O tom, že každý čaj má jiné složení netřeba hovořit. A proto potřebuje každý vodu jiné teploty.

Pokud například zalijete zelený čaj vařící vodou, ztratí nejenom chuť, ale navíc bude po delším louhování v horké vodě i pěkně hořký. A taktéž: když zalijete stejný čaj různě teplou vodu, bude mít pravděpodobně nejenom jinou chuť, ale také i jiné účinky. Ve většině případů můžete vhodnou teplotou vody právě uvařený čaj zkazit i zkvalitnit.

čaj

Foto: Pixabay

Není voda, jako voda

Na každé krabičce nebo obalu od čaje naleznete návod, jak jej nejlépe. Na štítku najdete uvedené stupně i čas udávající, jak dlouho máte čaj připravovat. Obecná zásada, která pro zalévání jednotlivých čajů platí je, že černý čaj můžete zalévat i při 99 stupních. Naopak zelený čaj jen při 60-80 stupních. U bylinných čajů je třeba nastudovat konkrétní teplotu, která je vhodná pro daný druh bylinek.

Požadovanou teplotu vytouženého šálku čaje lze ohlídat také pomocí čajového teploměru, se kterým získáte snadno přehled o přípravě konkrétního čaje. Na ciferníku se vám zobrazí přesný počet stupňů, které voda má. Teploměr se navíc hodí i k přípravě hotového čaje. Ocení ho především maminky, které nechtějí dětem pokládat na stůl tak horký čaj. Teploměr má navíc stupnici i v záporných číslech, tudíž s ním není vyloučená ani příprava kvalitního ledového čaje.

Zdroj informací: http://zakatedrou.cz/?p=2754

 https://www.cajovebedynky.cz/priprava-caje/jak-urcit-teplotu-vody-na-caj-i-bez-teplomeru/

 Náhled Pixabay.

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.