Jak efektivně vyčistit dřevěný nábytek od skvrn

stůl

Dřevěný nábytek, který v domácnostech mnohdy slouží po řadu generací, dělá radost především těm, kteří o něj pečují s láskou. Tu a tam se na něm ale přesto mohou objevit nevzhledné mapy, které jsou od vody, kávy nebo mastného jídla.

I dřevo se někdy znečistí

Starší, pěkné kousky nábytku je však třeba chránit. Pokud se stane nehoda, nemusíte naštěstí hned zoufat. K odstranění fleků vám bohatě postačí i některé ingredience z domova. Věřte, že zatočí třeba s nevzhledným kolečkem od skleničky s vaším pitím.

I když je dřevo chráněno nátěrovým materiálem, občas se dostane do styku s opatlanou nebo vlhkou skleničkou. Fleky, nevzhledné skvrny i mapy od kávy či čaje se dají odstranit, pokud se do toho dáte včas.

dřevo

Foto: Pixabay

Zatočte se skvrnami

A nemusíte sahat zrovna po drahých prostředcích, postačí vám obyčejné máslo nebo zubní pasta. Zvláště u másla ale použijte k čištění vždy jen zrnko o velikosti hrášku. Máslo, aby se dostalo do rýh a nerovností nábytku, pak vždy dobře rozetřete a hlavně: nenechte ho v místech hlubších nerovností žluknout, mohlo by časem nelibě zapáchat. Zubní pasta bude tudíž jistější volbou.

Pokud se pustíte do experimentu se zubní pastou, pak nezapomeňte přimíchat i malé množství jedlé sody. Postup je stejný jako u výše uvedené ingredience. Snahou je, aby se zubní pasta s jedlou sodou dobře vstřebala. Zhruba po minutě přípravek setřete jemným hadříkem. Nábytek můžete přeleštit ještě běžnou leštěnkou.

Pokud si u zachovalých retro kousků nejste jisti pozitivní odezvou, do čištění nábytku se tím způsobem raději nepouštějte a svěřte nábytek raději odborníkům nebo těm, kteří nábytku dobře rozumí. Zeptat se můžete kupříkladu i ve specializovaných obchodech.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-fleky-od-piti-ze-dreva/

https://www.veseldom.com/cs/jak-odstranit-skvrny-ze-dreva-nabytek-a-podlahy/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.