Jak odstranit skvrny od vosku na zdi, nábytku a textilu? Pomůže nejen žehlička a savý papír

svíčka

Zimnímu období dominují svíčky. Mnozí si je užívají však i po celý rok. Podtrhnou nejen sváteční, ale i útulnou, hřejivou atmosféru s nádechem romantiky. Jenže s tím souvisí i mnohdy nemilý problém. Co dělat, když zkrátka objevíte vosk na zdi, koberci, nábytku? Jak se zbavit skvrn od vosku na oblečení?

Odstranění vosku na zdi

Nejprve odstraňte přebytečný vosk na zdi pomocí ostrého nože. Buďte opatrní, abyste s voskem nevzali i část omítky. Poté použijte zahřátou žehličku, kterou přejíždějte přes savý papír nebo ubrousek přiložený na mastném místě na zdi. Vosk se pozvolna rozpustí a ubrousek či savý papír jej vsákne do sebe. Celý proces je třeba opakovat do té doby, dokud ubrousek nevysaje všechen vosk na zdi. Jakmile vám tam zůstanou už jen mastné fleky, použijte barvu ve stejném odstínu vaší zdi. Mastný flek několikrát barvou přetřete. Pro urychlení schnutí můžete použít fén.

Problém v případě vosku na nábytku

V případě vosku na nábytku nepoužívejte nůž. Mohli byste poničit povrch nábytku. Použijte jen nahřátou žehličku a opět savý papír nebo ubrousek. Jemně přejíždějte žehličkou po ubrousku či savém papíru. Opakujte do té doby, dokud nebude odstraněn všechen přebytečný vosk.

Skvrny od vosku na koberci

Potřísněné místo na koberci od vosku nejprve ochlaďte pomocí kostky ledu, dokud nebude zcela zaschlé. Pro odstranění přebytečného vosku použijte fén. Pakliže se jedná o kusový koberec, tak vložte po obou stranách koberce savý ubrousek. Pokud je koberec k podlaze pevně zafixován, tak přiložte savý papír jen z vrchní strany a pomocí fénu odstraňte přebytečný vosk. Poté koberec vyčistěte za pomoci prostředku určeného pro čištění koberců.

vosk

Foto: Pixabay

Fleky od vosku na textilu

Zde si vystačíte se savým papírem a žehličkou, případně papírovou kuchyňskou utěrkou. Nejdříve je třeba odstranit co nejvíce ztuhlého vosku pomocí kulatého nože. Pak podložte textilii papírovými utěrkami a jednu či dvě přiložte k materiálu svrchu. Skvrnu od vosku přejížděje mírně nahřátou žehličkou. Roztavený vosk se bude postupně vpíjet do utěrek, které podle potřeby vyměňte. Postup opakujte do té doby, než skvrna zcela zmizí.

Textil poté dočistěte přípravkem určeným na skvrny pro daný druh materiálu. Oblečení i ubrus vyperte na nejvyšší teplotu, kterou látka dovolí. V případě bílé textilie použijte i bělidlo.

Zdroj: primanapady.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay