Jak efektivně rovnat knihy v knihovně

knohovna

Knihovna je místo, které těší nejednoho z vás. Nejen v domácnostech vášnivých čtenářů se ale knihovna často mění v nepřehledný chaos. Ve větších knihovnách je potom problém cokoliv najít. Rozdělení knih v knihovně musí mít proto vždy svůj pevný řád. První pravidlo je jasné: pokud doma vlastníte knihy, které nepotřebujete, odvezte je třeba na chalupu nebo je prodejte. Druhá věc je potom správné srovnání knih v policích tak, aby byla knihovna přehledná a také pěkná na pohled.

Knihy rozdělené na kategorie

Knihy rozdělte na několik úseků podle druhu. Půjde o knihy obecné, ty, které čtete nejraději, a ty, jež máte doma pro radost. Ty knihy, které jsou nové, a ještě jste je nečetli, prozatím raději odložte na jinou hromádku.

Knihy není potřeba rovnat podle velikosti ani podle abecedy nebo autora, který knihu napsal. Spíše než to knihy rozdělte na praktické a vizuální. Praktické knihy jsou ty, ve kterých najdete rady pro život a nemusí to být jen kniha přeplněná moudry složitých receptů na vaření. V praktických knihách najdete nejspíš i návody, jak si uplést ponožky, nebo si ušít ubrus.

Kousek místa potom nechte na tzv. vizuální knihy, tedy ty, které vás oslovují pokaždé, když se podíváte na jejich obal… Může jít o oblíbenou beletrii, anebo třeba obrázkovou či fotografickou knihu.

Vedle nich potom můžete vyskládat oblíbené časopisy, které jistě najdou svoje místo a čas při vašem relaxu u kávy. Knihovnu potom ve finále dozdobte vkusným talismanem, který jste si dovezli třeba z dovolené.

knihovna

Foto: Pixabay

Proč to všechno?

Pokud se vám zdá, že vlastně příliš nechápete, k čemu je takový systém dobrý, pak vězte, že máte do jisté míry pravdu. Jedná se sice o systém poměrně přehledný, který vás poměrně intuitivně navede při hledání konkrétní knihy na správné místo, ale zas tak úžasný přece není…

To hlavní je totiž něco jiného. Pointa je, že v knihovně by měly být pouze knihy, ke kterým má člověk vztah a něčím jej oslovují. Zapomeňte na návštěvy a snahu ohromit je filozofickými spisy, které jste v životě neotevřeli. Máte hluboký vztah k Malému princi? Tak ať je v knihovně na prominentním místě! Vy jste ti, koho má knihovna oslovit. To je první a nejdůležitější pravidlo pro snahu uspořádat knihy v knihovně!

Zdroje informací: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-na-uklid-knihovny-nechte-si-poradit-od-guru-pres-uklizeni

https://www.moebelix.cz/c/5-rad-jak-na-domaci-knihovnu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.