01_krtek

Jak chránit zahradu před krtkem a dalšími škůdci

Zahrada je prostorem, který si hýčkáme proto, abychom zde mohli relaxovat a užívat si klidu ve spojení s příjemnou zelení. Náš klid ale někdy ruší nezvaní zvířecí hosté. Ačkoliv jde většinou o malá a na pohled roztomilá zvířátka, dokážou na zahradě udělat opravdový „binec“. Jak tedy zabránit krtkovi, zajíci, nebo třeba hrabošovi v tom, aby začali měnit zahradu na prostor podobající se teprve nedávno puštěnému bitevnímu poli?

Nekonečný souboj s krtkem

Věčný boj majitelů zahrad s krtkem je předmětem nejedné veselé historky. Pokud již krtek začal s vytrvalým rozrýváním vaší zahrady, je již pozdě. Nejlepší je zabránit krtkovi v tom, aby si na vaší zahradě vytvořil byť jen jeden jediný krtinec.

Za války chránily v přístavech cenná plavidla před útokem ponorek sítě. A stejným způsobem můžete ochránit i svoji zahradu před útokem krtka. Pokud před založením trávníku nebo záhonu položíte do hloubky asi 10 cm síťku s oky o velikosti cca 11-14 mm, spolehlivě seberete krtkovi chuť a možnost se prohrabávat na povrch. Tráva přitom přes síť růst může a navíc ty jsou dnes vyráběny z materiálu, které jsou pro životní prostředí inertní.

02_zajic

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zajíci a srnky

Pokud není vaše zahrada dobře oplocená, může se snadno stát, že k vám zavítají na návštěvu zajíci či srnky a začnou si pochutnávat na všem, co vám na zahradě roste. I v tomto případě je na místě zabránit jim v přístupu ke květinám, spodním částem stromů apod. jejich uzavřením do ochrany z pletiva či obalením podobnou sítí, která chrání zahradu přes krtkem.

Spojenectví s kunou

Pokud vás trápí výskyt hrabošů a jiných drobných hlodavců a nechcete si pořizovat kočku, „domluvte“ se s kunou. Nechte jí se u vás na zahradě zkrátka pohybovat. Samozřejmě to je možné jen pokud nechováte slepice a pokud máte auto dobře garážované. V opačném případě se kuna rychle zařadí na stejný seznam škůdců jako krtek nebo hraboš…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

2 komentáře

  1. Antonín Odpovědět

    Je mi přes sedumdesát, žiji na venkově, ale takovou blbost o položení sítě proti krtkovi jsem ještě nečetl.

  2. Aster Odpovědět

    A co když budu chtít na zahradě cokoliv zasadit nebo přesadit – co pak s tou sítí? 😀
    A „zvát“ na zahradu kunu? Tož to je nápad za všechny prachy 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *