01_plisen

Jak bojovat s vlhkostí v bytě

Nadměrná vlhkost v bytě znamená pouze nepříjemnosti, nejčastěji v podobě plísně rostoucí na zdech a v rozích místností. Kromě toho, že místnostem nepřidá na estetice, může samozřejmě citlivějším obyvatelům způsobovat i zdravotní potíže. Snaha o snížení vlhkosti v interiéru pod 60 % (hodnota, která se plísním opravdu líbí) je tak opravdu důležitá a pokud i vy objevíte ve svém bytě první známky plísně, není na co čekat a je třeba okamžitě vytáhnout do boje s vlhkostí.

Opatření, bez kterých to nepůjde

Mezi hlavní zbraně, které má majitel bytu v boji s vlhkostí k dispozici, patří změna způsobů, jakými provádí některé běžné činnosti. Jestliže není např. zvyklý používat při vaření digestoř, ačkoliv ji má naistalovanou, měl by svůj přístup okamžitě přehodnotit. Pokud digestoří nedisponuje, měl by alespoň vařit vždy s pokličkami.

Stejné je to s pěstováním květin. I jejich časté zalévání přispívá významně k nárustu vlhkosti a je tak na místě uvažovat o redukci bytové zeleně. Velkou roli hraje sušení prádla přímo v bytě, kterému by se měl majitel bytu vyhnout za každou cenu.

Tím nejdůležitějším krokem je ale časté větrání spojené s dostatečným vytápěním. Je také důležité v bytě neskladovat hnilé potraviny, při úklidu se potom nebát používat také dezinfekci. V případě, že uvedené změny v chodu domácnosti nepomohou, je možné zapojit i odvlhčovače.

Naterac

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranění plísně

Pokud se plíseň prozatím objevila jen v podobě malých skvrnek, možná postačí jejich postřik speciální dezinfekcí, kterou lze poté, co jí necháme chvíli působit, stáhnout vlhkým hadříkem. Když už se plíseň objeví ve větším množtví, bude pravděpodobně třeba celou oblast odstranit. Tapety je potřeba strhnout nebo zeď oškrábat a plísní zasaženou oblast opět ošetřit příslušným protiplísňovým přípravkem a až poté na ní znovu nanést nátěr.

I přes veškerou snahu se ale může stát, že majitel bytu nebude schopen vyřešit problém s vlhkostí svépomocí. V takovém případě mu nezbyde nic jiného, než se obrátit na profesionální firmu a nechat si od ní navrhnout řešení ušité na míru právě jeho bytu.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *