nasdum.eu_byty_u_parku_nahledovy

Co ovlivňuje cenu činžovních domů

Dnes se podíváme na ceny nemovitostí. Nebudeme však pojednávat o cenách z hlediska lidí, kteří chtějí v dané nemovitosti bydlet, nýbrž se zaměříme na vlastníky činžovních domů. Jaká je hodnota vaší nemovitosti, a co všechno ji ovlivňuje?

Starší domy – více nedostatků

Zvláště u starších domů, které slouží k nájmu svých bytů nájemníkům, je problém v mnoha nedostatcích. Ty také mohou ovlivnit výslednou hodnotu objektu. Nejčastěji pak jde o protékající střechu. neizolovanou půdu či sklepy, špatné podmínky pro bydlení a podobně. Vlastník nemovitosti pak má povinnost tyto nedostatky odstranit, protože jinak by byli nájemníci nespokojení a ve vztahu pronajímatel nájemník dokonce platí zákonná povinnost takové nedostatky odstraňovat. Stav budovy pak ovlivňuje i výši nájmů, kterou jsou obyvatelé domu ochotni každý měsíc platit. No a toto v důsledku má vliv právě na hodnotu celé nemovitosti.

Lokace domu

Dalším významných faktorem je lokalita, v které se dům nachází. Rozhodují totiž tržní ceny nemovitostí a bydlení (i nájmů) obecně. Tyto se pak v odlišných lokalitách navzájem výrazně liší. Dlouhodobě je hodnota nemovitostí nejvyšší v Praze a jejím bezprostředním okolí. Cena zde tedy bude nejvyšší v republice. Nejde však jen o město. Uvnitř Prahy (jako každého jiného města), jsou další podoblasti, kde jsou navzájem rozdílné ceny domů a pozemků. Nejdražší nemovitosti v rámci Prahy budou logicky v centru a jeho okolí. Konkrétně tedy Praha 1, 2 a část Prahy 5. Lokalita také určuje, jaká je dopravní a občanská vybavenost na daném místě. I to má za následek úspěch či neúspěch koupě činžovního domu pro zisk z nájmů.

Investice do domu k pronajímání bytů

Pokud tedy budete kupovat činžovní dům jako investici, vždy si musíte spočítat rizika a potencionální výnos. Započítejte tedy náklady na koupi nemovitosti, popřípadě další náklady, které se pojí například s hypotečním úvěrem. Dále si odhadněte, kolik musíte dát do oprav a pravidelné údržby budovy. Nakonec musíte uvažovat, v jaké cenové relaci se mohou pohybovat nájmy, které zde budete chtít poskytovat. Jak bylo již zmíněno, i na ně mají vliv lokalita, stav budovy a jednotlivých bytů a občanská vybavenost s dopravou.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *