Jak a čím čistit skvrny od majonézy

majonéza

Majonéza je se svojí specifickou chutí, vůni i strukturou často ozdobou chlebíčků i řady jiných lahodných dobrot ve studené kuchyni. Majonéza, které jen málokdo odolá, ale může snadno skončit třeba na zemi. Nakloníte-li chlebíček pod špatným úhlem, neštěstí je na světě a majonéze na oděvu nebo dokonce na vašem koberci. Dostat potom majonézu z koberce není tak snadné. Často po ní zůstane mastný flek nebo nevzhledná skvrna. Co s tím?

Hodit se může i kreditní karta

Na pomoc při čištění skvrny od majonézy si vezměte předmět s pevnou hranou. Může to být kupříkladu hrana nože nebo právě vaše kreditní karta. Sejměte majonézu z koberce dřív, než se stihne vsáknout do hlubších vrstev vláken vašeho koberce. Na houbičku či papírový ubrousek raději rychle zapomeňte. Nejrychlejší způsob je majonézu nabrat.

koberec

Foto: Pixabay

Mezitím si připravte lázeň

Do větší mísy nalijte dva šálky teplejší vody, dvě polévkové lžíce octa, a nakonec přidejte jednu polévkovou lžíci běžného mycího přípravku na nádobí. Vše důkladně promíchejte a pomocí hadříku naneste tuto lázeň na koberec. Zasažené místo opakovaně vyčistěte. Snažte se koberec příliš nezmáčet. Vyčištěné místo potom přetřete hadříkem, do nějž se vsáknou i zbytky nečistot, případně i voda, která do vláken při čištění stekla.

Jedlá soda a kukuřičný škrob

Existuje druhá možnost. Pokud jste již pomocí karty seškrábli přebytečné množství majonézy, můžete na místo činu nasypat také dostatečné množství jedlé sody nebo kukuřičného škrobu. Prášky je nutné nechat vždy chvíli působit. Poté je můžete vysát obyčejnou hubicí z vysavače. Nakonec použijte i chemické prostředky určené přímo na koberce, ty vám pomohou vyčistit vlákna ještě hlouběji. Poté nechte koberec volně vyschnout.

Vždy se ujistěte, že chemické přípravky váš koberec neodbarvují. Vždy naneste z počátku jen malé množství. U dražších koberců, obzvláště těch orientálních či luxusnějších se svěřte raději do rukou odborníků.

Zdroje informací: https://www.jakcistit.cz/jak-odstranit-skvrny-od-majonezy-z-koberce/

https://zrucne.cz/jak-vycistit-skvrnu-od-majonezy/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.