Jablečný ocet v domácnosti: Očistí ovoce, zeleninu, vyleští spotřebiče, odstraní vodní kámen

jablečný ocet

Jablečný ocet nenabízí jen využití v kuchyni. Je doslova zázračným všestranným pomocníkem v každé domácnosti. K čemu všemu poslouží?

Jablečný ocet nejen chuťově doladí pokrmy. Nabízí využití nejen v kuchyni při vaření a přípravě salátů. Jedná se totiž o univerzálního pomocníka. Skvělý prostředek, který pomůže k čistotě vaší domácnosti. Jak a kde použít jablečný ocet při úklidu?

Prostředek pro mytí ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou plné zbytků pesticidů. Proto mnozí namáčí potraviny do jablečného octu za účelem odstranění těchto látek. Sice nebylo potvrzeno, že by jablečný ocet byl v tomto účinnější než obyčejná voda, ale může potraviny zbavit nebezpečných bakterií, jako například salmonely či E. Coli. Jablečný ocet vyniká nejen čisticím, ale také antibakteriálním účinkem.

Čistí a dezinfikuje

V domácnosti se jedná o skvělý prostředek, který všechny ošetřované povrchy nejen čistí, ale také dezinfikuje. Toho využijete při úklidu podlahy, kuchyňské linky i toalety. Stačí dát jablečný ocet do vody pro stírání podlahy a uklidit jako obvykle. Stejný postup je možné provést i při úklidu obkladů a kachlíků v koupelně, v kuchyni.

Jablečný ocet v kombinaci s jedlou sodou vyčistí zašlou toaletu. Hadříkem namočeném v jablečném octu otřete všechny části WC mísy a nechte působit. Pak opláchněte. Pro vyšší účinek nejprve mísu potřete pastou z jedlé sody a přidejte ocet z rozprašovače.

Jablečný ocet oceníte i při problému s plísní. Pomůže s její likvidací, jako například na sprchovém závěsu, sprchovém koutu či v rozích místnosti. Stačí ocet naředit s vodou v poměru 1:1 a rozprašovačem aplikovat na postižená místa. Pokud je plíseň většího rozsahu, použijte neředěný ocet.

ocet

Foto: Pixabay

Zbavení vodního kamene i skvrn na oblečení

Ocet pomůže i tam, kde se potýkáte s vodním kamenem. Ať už se jedná o rychlovarnou konvici, vodovodní baterie, umyvadlo, vanu, obklady, dlažbu apod. Poslouží i při praní v rámci odstranění skvrn na oblečení. Jednoduše zaperte oděv octem a solí, pak vyperte obvyklým způsobem. Podobná směs odstraní i špínu na koberci. Perfektní je ocet i jako aviváž. Zanechá vaše prádlo měkké, bez zápachu a k tomu skvěle čistí i pračku právě od vodního kamene.

Zdroj: ireceptar.cz, denik.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7817673/

Náhledové foto: Pixabay