I sekání trávy má svá pravidla. Jak je to správně

trávník

Každý majitel zahrady má od jara do podzimu o zábavu postaráno. Sečení trávy je nedílnou součástí údržby zahrady v těchto ročních obdobích. Na trhu je dnes nepřeberné množství sekaček, včetně těch robotických, které člověka této práce z velké části zbaví. Není ale sekání jako sekání. Je třeba dodržovat určitá pravidla. Jaká to jsou?

Údržba trávníku začíná již v obchodě

Cílem každého majitele pozemku je hustý a krásně zelený trávník přiměřené délky. K tomu, aby jej člověk skutečně dosáhl je však zapotřebí přistoupit k pěstování k trávníku zodpovědně. již při výběru travních semen je potřeba volit ta správná. Kvalita by měla být na prvním místě.

Správný výběr trávy se posléze projeví i při jejím sekání. Kvalitní osivo roste zhruba rychlostí 2,5 cm za týden. Naopak, osiva méně kvalitní přirůstají rychlostí až 3,5 cm za týden. Pro majitele pozemku to potom znamená buď častější sekání, nebo méně kvalitní trávník.

sekačka

Foto: Pixabay

Výška sekání jako nejdůležitější parametr 

Mohlo by se zdát, že když budete sekat na minimální výšku stébla ušetříte si čas, neboť trávníku chvíli potrvá než chvíli doroste. To je sice pravda, ale současně tím dochází k jeho poškozování a následně i ztrátě hustoty. Pro trávník je nejlepší, pokud budete sekat trávník na výšku asi čtyři centimetry, samozřejmě se jedná o hodnotu orientační. Nikdy byste neměli sekat níže, než je třetina výšky stébla.

Jak často sekat a kdy nesekat vůbec

Ideální frekvence sečení je zhruba jeden týden. Zejména v květnu a v červnu to však může být potřeba častěji. Do sekání byste se rozhodně neměli pouštět ve chvíli, kdy je trávník mokrý. Důvod je ten, že kola sekačky budou trávu vytrhávat a struna bude jednotlivá stébla také spíše trhat než střihat. Pokud plánujete sekání, zkuste také po trávníku předtím také nějakou dobu nechodit. Pokud to nedodržíte, svojí chůzí řadu stébel položíte a sekání potom nebude rovnoměrné.

Specifickým případem je také sekání trávníku po delší době, například po dovolené. V takovém případě je vhodné sekat trávu postupně. Při každém sekání ji zkraťte zhruba o třetinu až do okamžiku, kdy bude mít zmíněné 4 cm.

Zdroje informací: https://www.peknebydleni.cz/tipy-na-spravne-sekani-travy/

https://radimejak.cz/jak-spravne-sekat-travu/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.