Ideální rám na váš obraz

Obrazy

Zařizujete nový byt a rádi byste na stěnu umístili i váš oblíbený obraz? Aby obraz lépe vynikl na stěně, potřebuje rám. Nemusí se jednat jen o obrazy význačného malíře, rám pozvedne i reprodukce, plakáty nebo fotky.

Z jakých materiálů vybírat?

Materiály, ze kterých se rámy na obraz vyrábí mohou být různé. Nejčastěji se však jedná o dřevěný rám, hliníkový nebo plastový.  Může to však být i stříbro. ObrazyObrazy, které jsou na papíře je vhodné schovat pod sklo. To bude obraz chránit před prachem, působením světla i vlhkostí. Sklo se používá jak tradiční, tak antireflexní. Existují i speciální skla, na kterých nejsou vidět žádné odlesky. V případě, že máte rozměrnější obraz nebo máte v plánu obraz pověsit do dětského pokoje, můžete místo skla použít plexisklo či akrylát.  Plexisklo je lehčí než klasické sklo, ale zase snáze poškrábe.

Ideální rám je ten váš

Ideální rám na obraz je ten, který samotný obraz zvýrazní, ale zároveň na sebe nebude strhávat pozornost.  Vhodný rám pro obraz je jako vhodná hudba pro film. Taková hudba dokáže podpořit děj, aniž bychom si hudbu uvědomovali. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé varianty. Volte podle vlastního vkusu a citu. Nikde se totiž nedozvíte, jak má takový ideální vypadat. Každému se může a také bude líbit něco jiného.

Na co si dát pozor

Myslíte si také, že nejlepší je sladit rámy obrazu se zařízením místnosti? Tak to není úplně pravda. Hezky zarámovaný obraz vynikne totiž téměř kdekoliv, i v případě, že byste vyměnili po nějaké době nábytek nebo koberec.  Jestliže chcete vytvořit skupinu obrázků, nesvazujte se představou, že všechny obrázky musí mít ten stejný rám. Dobře mohou fungovat i rámy o různých velikostech, tvarech i barvách. Důležité je jen to, aby obrázky měly stejný námět.  Třeba rodinné fotografie či přírodní zátiší.  Co se týká umístění, obraz by měl být ve výšce očí. To znamená, že střed by měl být ve výšce 150 cm.  Skupinu obrázků také zarovnávejte podle jejich středů, a ne podle okrajů.

Náhledové foto: Pixabay

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.