I v lednu se dá vyrazit sbírat bylinky

zima

I přesto, že měsíc leden patří k těm nejchladnějším a zem přikryje z větší části mráz a sníh, divoké bylinky je možné sbírat i během tohoto drsného období. Babky kořenářky by nám o tom mohly vyprávět. Pokud si odepřete pohodlí vašeho vyhřátého obydlí a vydáte se do přírody, zcela jistě si povšimnete bohatství, které příroda v tomto zimním období nabízí. Většinu léčivých bylinek, které se choulí pod sněhovou peřinu lze i snadno najít, je třeba jen trochu pečlivosti a nějaké znalosti.

Jitrocel kopinatý

Mezi nejznámější byliny patří jitrocel kopinatý, který sběratele zaujme na první pohled svými dlouhými, protáhlými listy. Je vhodný na pročištění těla a jeho antioxidační účinky jsou i během zimy stále účinné. Pokud si z jitrocele připravíte například čaj nebo sirup, kašle ani chřipky se už nebudete muset obávat. Tato léčivá bylina pomáhá nejen při stavech jako je bronchitida, ale pročišťuje také krev, žaludek a plíce. Pomáhá při rozpouštění hustých hlenů při vykašlávání.

čaj

Foto: Pixabay

Sléz

Dezinfekční i protizánětlivé účinky má také bylina jménem sléz. Jeho listy vás zaujmou především svým vybarvením. Tmavě zelené až nápaditě sytě zbarvené listy zaujmou na první pohled každého, kdo půjde kolem. Tato neobyčejná bylina pomůže nejen při očistě plic při kašli, ale hodí se při migrénách, stavech úzkosti či depresích. Kromě toho obsahuje i hodně železa. Používá se proto často u lidí, kteří trpí chudokrevností.

Krvavec menší

I když si to v názvu tato bylina přímo nenese, dorůstá poměrně vysoko. Dosahuje výšky až kolem 40 cm. Během chladných dní můžeme vidět pod sněhem její výrazné, zelené listy, které dorůstají i během zimy. Mladé výhonky lze tak sbírat kdykoliv. Tato bylinka se báječně hodí jako náhražka bylinek do polévky. Nahradí tak v chuti bez problému petrželovou nať, která je v období mrazivých dní nedostupná.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/ktere-bylinky-sbirat-v-lednu-30000108.html

https://www.naureus.cz/blog/detail/jake-bylinky-sbirat-v-lednu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.