Přestaňte si v zimě ničit svůj trávník

Trávník v zimě

Ať už máte zcela klasický trávník., nebo některý ze známých odrůd, které se v poslední době prosazují – včelí zahrady, jetelové trávníky nebo gobelínové trávníky – pravděpodobně budete chtít, aby byly neporušené, až se nám jaro převalí zpět. Dobrou zprávou je, že opravdu nemusíte podnikat speciální kroky – stačí jen trávník přestat zabíjet. Zde je návod, jak se tomu vyhnout.

Najděte si jiné místo, kam můžete nahrnout odhrnutý sníh

Když odklízíte sníh z chodníku nebo garáže, je v tu chvíli užitečné ho vysypat na trávu, ale pokud je to možné, snažte se toho vyvarovat – zejména v případě, že jste na chodníky použili chemikálie na odmražení. Jak sůl obsažená v chemikáliích, tak váha sněhu mohou vážně poškodit váš trávník.

Odhrnujte sníh opatrně

Když už mluvíme o odhrnování, věnujte pozornost tomu, co při práci děláte, když se přiblížíte k okraji zahrady. Jinými slovy, snažte se nelikvidovat kousky trávy nebo půdy vedle sněhu.

Odhrnování sněhu
Foto: Pixabay

Nepoužívejte chemikálie obsahující chlorid sodný

Nyní se dostáváme zpět k odmrazování. Obvykle se sůl – nebo přípravky obsahující chlorid sodný – používá ke zkapalnění ledu a sněhu na chodnících a jiném asfaltu. Ale podle všeho tyto přípravky škodí trávě nejvíce. Je to proto, že když půda obsahuje vysoké množství soli, zemina a další rostliny nedokážou zadržet dostatek vody, a to i přesto, že jí může být dostatek. To se projevuje stavem zvaným „fyziologické sucho“. Namísto používání rozmrazovacích prostředků s chloridem sodným doporučujeme vybírat ty s chloridem vápenatým, chloridem draselným a chloridem hořečnatým, které jsou pro zahrady a rostliny méně destruktivní.

Nechoďte a ani nejezděte po trávníku

Když je půda zhutněná, ovlivňuje to vsakování vody do trávníku a jeho schopnost zadržovat živiny, takže je nejlepší se vyhýbat procházkám, jízdě nebo zastavování na trávníku. Neříkáme, že by děti neměly mít povoleno hrát si na trávníku ve sněhu, ale může to být něco, co je třeba zvážit při budování zimního hřiště. Ti, kteří žijí v místech, kde napadne dostatek sněhu, tak aby bylo nutné použít sněhovou frézu nebo potřebují mít odhrnutou příjezdovou cestu pro auto, možná budou muset podél hranice zahrady umístit dřevěné nebo kovové kůly. Díky tomu bude osoba provádějící odhrnování sněhu vědět, kde příjezdová cesta končí.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay