02_sisky

I šišky mohou být na zahradě užitečné

Šišky patří k jehličnatým lesům a neodmyslitelně dotvářejí jeho atmosféru. Šišky mají ale své místo i u nás doma. Jako dvě nejčastější využití šišek v domácnosti asi většina lidí uvede topení a dekorace. Zatímco topení šiškami už je spíše relikt minulosti a setkáváme se s ním spíše v pohádkách a historických filmech, při výrobě dekorací se šišky používají stále. Koneckonců, co by to bylo za adventní věnec bez šišek… Potenciální využití tohoto unikátního přírodního materiálu je ale mnohem širší a speciálně na zahradě může hrát několik rolí.

Alternativa k mulčovací směsi z obchodu

Mulčování je skvělý způsob jak ošetřit okolí záhonů či menších stromů, správná směs zabrání růstu plevelů, omezí odpařování vody a poskytne ochranu užitečným mikroorganismům v půdě. Mulčovací směsi nabízené v obchodech se většinou skládají z dřevních štěpků, kokosových slupek a drcené kůry. Svoji roli plní skvěle, bohužel jsou ale také poněkud drahé. Proč si tedy nepřipravit vlastní směs jejíž hlavní část budou tvořit nadrcené šišky?

Šišky vydrží roky, postupně navíc uvolňují do půdy živiny, udržují vlhkost a navíc dobře vypadají a pěkně voní. Pozor je třeba dát jen na překyselení půdy, raději proto neutralizujte okolní půdu jedlou sodou.

01_sisky

Foto: Pixabay

Hmyzí hotel

Hmyzu u nás i jinde ve světě ubývá což může mít do budoucna nepříjemné následky. Proč mu proto alespoň trochu nepomoci a neposkytnout mu útočiště přímo na vaší zahradě nebo v okolí domu? Hmyzí hotel lze zakoupit v obchodě, ale stejně tak pro jeho výrobu postačí několik větších a dostatečně rozevřených šišek. Spojte je dohromady provázkem nebo je uzavřete do pletiva s velkými oky a zavěste na strom či umístěte na vhodné místo. Hmyz si do tohoto příbytku časem jistě cestu najde.

Krmítko pro ptáky

Šisky se mohou stát zajímavým a stoprocentně přírodním základem pro ptačí krmítko. Udělejte v šišce několik otvorů tak, že odstraníte pár šupinek a „nacpěte“ tam lůj. Také jím pomažte zbytek šišky a vyválejte jí ve směsi pro ptáky. Vzniklé krmítko pak už jen zavěste na vhodné místo.

Náhledové foto: Pixabay

 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *