Přípravky proti škůdcům a houbovým chorobám pomáhají zahrádkářům zvýšit jejich úrodu

Škůdci

Péči o rostliny patří k příjemným odpočinkovým zálibám. Je pěkné se dívat na to, jak pod vašima rukama živý organismus prospívá a roste. Ale i rostliny mohou trpět chorobami nebo být napadeny škůdci. Co proti nim pomáhá?

Kdo nemá k dispozici kousek zahrady, věnuje se alespoň pěstování pokojových rostlin. Na trhu jich je celá řada s různými nároky na péči. Některé jsou nenáročné a stačí je pravidelně zalévat a hnojit, jiným je třeba dopřát větší péči. I pokojové rostliny ale mohou být napadeny houbami nebo škůdci. A zde je na místě zakročit a rostlině pomoci. Přípravky proti škůdcům jsou běžně k dostání ve specializovaných obchodech pro zahrádkáře nebo hobby marketech v oddělení Zahrada. V některých případech si vystačíte i s tím, co máte doma.

Puklice patří mezi nepříjemné rostlinné škůdce, jichž se zbavit bývá problém. Rostliny se drží jako klíště. V přírodě to obvykle funguje tak, že jejich množství regulují jejich přirození predátoři. Jenže v domácích podmínkách tito nejsou, takže puklice mají velkou příležitost se na rostlině rozmnožit. Máte-li doma pokojovku napadenou puklicemi, pomůže, když ji dáte ven letnit. Avšak před tím, než ji vrátíte zpátky domů, je dobře ji prohlédnout a zbylé puklice zlikvidovat buď mechanicky, nebo účinným biopreparátem. Silněji pak působí některý z insekticidů, ale ten je třeba aplikovat mimo obytné prostory, protože je zdraví škodlivý.

Puklic existuje několik druhů podle toho, jakou rostlinu napadají – puklice kaktusová, puklice oranžovníková, puklice hnědá či puklice olivová. Venku mohou škodit i na okrasných a ovocných dřevinách nebo jehličnanech.

Jakmile zjistíte, že vám doma puklice napadla některou z pokojových rostlin, měli byste zakročit. Lze to udělat i ručně, kdy otřete napadené listy puklicemi tamponem namočeným v lihu. Teprve pak je vhodné aplikovat postřik prostředkem.

Škůdci

Foto: Virrage Images / Shutterstock

Nepříjemné houbové choroby užitkových rostlin

Péče o rostliny obnáší také preventivně je ošetřit proti houbovým chorobám, mezi něž řadíme rez, padlí, plíseň, strupovitost či skvrnitost listů. Platí to to zejména pro užitkové rostliny, jako jsou rajčata, okurky, jahody, vinná réva, které jimi mohou často trpět ve vlhkém prostředí. Stačí deštivý začátek léta a hned se houby na rostlinách objeví a postupně likvidují celou výsadbu. Proto se přípravky proti houbovým chorobám aplikují předem, aby vzniku onemocnění zamezily.

Obvykle se jedná o přípravky na chemické bázi, kdy je třeba dodržet ochrannou lhůtu mezi posledním postřikem a první sklizní. Spousta zahrádkářů se aplikaci chemického postřiku brání, a tak přichází o svoji úrodu, nebo použijí přípravky na přírodním základě, které ale

fungují jen jako pomocné prostředky. Zde platí, že chemické přípravky, tzv. fungicidy, jsou mnohem účinnější. Moderní doba přinesla šetrnější prostředky pro likvidaci houbových chorob rostlin, které jsou plně v souladu s přírodou i živočichy, kteří ji obývají.

Důležité je proti houbovým chorobám ošetřit i prostory sklepů nebo sudů, v nichž se úroda uskladňuje. Slouží k tomu tzv. sirné knoty, jež fungují jako dezinfekce. Je možné je použít i ve sklenících.

Jak nakoupit přípravky ekonomicky

Při aplikaci přípravků proti škůdcům nebo houbovým chorobám je nutné počítat s tím, že se vypěstování vlastní úrody finančně kvůli tomu prodraží. Slevové kupóny, které lze využívat, alespoň částečně pomohou nákup těchto přípravků zlevnit. Je proto dobré sledovat jejich nabídku a v případě, že vás něco zaujme, hned toho využít. Tímto způsobem nakupuje hodně lidí, kteří přemýšlejí ekonomicky a pečlivě zvažují, na co své finanční prostředky použijí.

Náhledové foto: Kristi Blokhin / Shutterstock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.