gress_plastove-okno

I plastová okna potřebuji údržbu. Víte, jak se o ně starat?

Ačkoliv se na stránkách většiny prodejců plastových oken dočtete, že tato okna jsou prakticky bezúdržbová, nějakou tu péči od vás přece jenom vyžadují. Ne moc a ne často, ale přece. Čištění odvodňovacích otvorů, promazávání kování nebo mytí okenních rámů vám v součtu zabere maximálně několik hodin ročně a výsledný efekt za to rozhodně stojí.

Pryč s ochrannými páskami

Plastová okna jsou už z výroby oblepená speciální ochrannou fólií, která má za úkol chránit jejich povrch při přepravě nebo montáži. Jakmile však máte okno pevně usazené, můžete všechny fólie a pásky odstranit. Co můžete – musíte. Pokud byste je totiž na okně nechali příliš dlouho, sluneční paprsky by je doslova „zapekly“ do okna a poškodily tak plastový profil. Po odstranění ochranné fólie okno pečlivě očistěte od všech zbytků lepidla nebo malty.

Stačí obyčejné mycí prostředky

Samotný rám okna poté čistěte pravidelně několikrát do roka úplně obyčejným měkkým hadříkem a úplně obyčejnými mycími prostředky. Řada lidí používá např. prostředky na mytí nádobí. Naopak se vyhněte agresivním ředidlům, benzínu nebo mycím přípravkům s tvrdými kousky připomínajícími písek. Stejně tak je zakázáno používat drátěnky – a to včetně těch z umělé hmoty. Mohly by totiž poškodit povrchovou úpravu rámu.

TIP: Při omývání rámu nezapomeňte poctivě vyčistit zejména odvodňovací otvor, který obvykle bývá nejvíce znečištěný a při zanedbání údržby je náchylný na vznik plísní.

Kování promažte alespoň jednou do roka

Dalším „kritickým“ místem plastových oken, které vyžaduje pravidelnou péči nejméně jednou do roka, je kování. Pohyblivé části okna se totiž při zanedbání péče mohou časem zanést a způsobují tužší otvírání i zavírání okna. Na promazání kování vám postačí silikonový olej, kterým vezměte nejen kování, ale také gumové těsnění. A když už budete u toho, můžete zlehka dotáhnout všechny šrouby, kličky a úchyty.

Při dodržování těchto postupů vám plastová okna klidně vydrží i oněch 50 let, které kvalitní dodavatelé u svých výrobků proklamují.

Zdroj náhledového obrázku: gress.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *