Hrubá stavba svépomocí či s firmou?

Stavba domu se může stát koníčkem i noční můrou. Než se do ní pustíte, pak není od věci vědět, co jednotlivé fáze stavby vyžadují a co bude nezbytné řešit. Soustředit se budeme na hrubou stavbu domu. Ta představuje jakousi první polovinu celého procesu stavby a není radno ji nějak podcenit. Od všeho se potom odvíjí zbytek další úkony, jež se řeší ve druhé dokončovací fázi stavby domu.

Stavba domu svépomocí je nejen časově náročnější

Budete- li chtít ušetřit peníze, tak určitě můžete stavět svépomocí. Tento typ stavby je poměrně náročný, a to především na fyzické síly člověka a na čas. Asi nejlevnější je stavba svépomocí spolu se zedníkem a několika dalšími lidmi. Platit musíte prakticky jen zedníkovi. Nošení klasických cihelných bloků není nijak náročné, ale když jich máte nést velké množství, tak vás to bude stát hodně sil. Bílé tvárnice Ytong anebo porfixové šedé bloky jsou o něco málo lehčí, ale i tak je práce s nimi fyzicky únavná. Čas si udělejte také na studium různých zákonitostí stavby. Zedník sice zpravidla spoustu věcí zná, ale vy jste majitel a kontrolor v jedné osobě. Pozor si dejte třeba na okna, respektive na velikost otvorů a na některé další záležitosti a prostupy.

Stavba prostřednictvím firmy- vrásky mnohdy až ve finále

Jestliže vám staví domek nějaká firma, tak si nechejte předem zpracovat celkový rozpis činností, které budou zapotřebí, včetně cen. Firma s vámi sepíše smlouvu o dílo, takže ji můžete popotahovat a bude muset v případě prodlení platit penále. U party zedníků nic takového neexistuje. Nebude-li se jim chtít, do práce je nedostanete. Klasická firma mnohdy postaví vše rychle, nicméně ve finále bude hrubá stavba odpovídat úplně něčemu jinému než projektu. I střecha bude díky nerovnostem poměrně tuhý oříšek.

Cena hrubé stavby

Cenově se hrubá stavba vyšplhá pochopitelně dle svých rozměrů. Klasická hrubá stavba, která má podlahovou plochu cca nějakých 150 metrů čtverečních by měla cenově vyjít svépomocí kolem 900 000 korun včetně základů a bez střechy. Stejně tak velká stavba realizovaná partou zedníků vyjde zhruba na 1,1 milionu a firma ji může postavit klidně i za 1,5 milionu a výše.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.