fasada

Venkovní svítidla a jejich výběr

Fasádní osvětlení je nedílnou součástí exteriéru jakéhokoli domu. Vybírat byste jej měli podle mnoha aspektů. Rozhodně byste neměli dbát pouze na vzhled konkrétního svítidla, ale je vhodné se zaměřit i na některé další záležitosti. Pokusme se tedy shrnout všechny možné záležitosti, které mohou být při výběru venkovního svítidla důležité. Že jich není málo, není třeba nijak zvlášť zmiňovat.

Důraz na kvalitní materiály

Při výběru venkovního svítidla dbejte především na kvalitní materiály. Musíte si uvědomit, že nejde o interiér a na venkovní svítidlo bude pršet, sněžit a bude neustále bičováno všudypřítomným větrem. Pokud vyberete kovové venkovní svítidlo, které nebude dostatečně ochráněno vhodným nátěrem, dojde k jeho korozi, jež se následně projeví samozřejmě i na fasádě domu. To si logicky nikdo nepřeje. Vhodný je i plast, který vydrží navěky. Mnohdy ovšem může blednout. Kompromisem jsou nerezová venkovní svítidla, která také vydrží a vypadají zajímavě.

Design rozhoduje

Designově musí být exteriérové osvětlení zajímavé, jelikož by mělo celou fasádu a vnější vzhled domu okořenit. Hezky vypadají různé světelné konstrukce s děrováním. Vytvoří tak světelně velmi zajímavé útvary, kterými mohou být zahrada či okolní prostory perfektně nasvětleny.  Určitě byste se měli rozhodnout mezi průhlednou světelnou plochou a kryty světel, které jsou spíše neprůhledné, a žárovka v nich není vidět. Mezi moderní klasické či led svítidla už nepatří ta závěsná. Uplatní se často pouze u staveb, které jsou spíše v retro stylu.

Cena a další aspekty

Neskutečně důležitá je pro mnohé z nás především cena. Ideální je koupit kvalitní světlo za rozumné peníze. Koupit se dají hezká světla klidně i kolem 1 000 korun, ale není problém do venkovního osvětlení investovat i 5 000 korun. Cena se odvíjí od toho, jestli jde o svítidlo s čidlem či bez něj. Zapomenout bychom neměli ani na barvu venkovního osvětlení. Přirozenější je sice teplejší žlutá, ale mnohem úspornější jsou bílé ledky. Ty se ostatně kupují častěji. Třeba Massive svítidla vypadají perfektně. Hezká jsou ale i Eglo svítidla a jiné luxusnější značky.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *