Starožitné hodiny

Hodí se do moderního interiéru starožitné hodiny?

Většina moderních domácností je zařízena vkusně a elegantně. Mnohdy v nich však chybí příjemná rodinná atmosféra, kterou jednolitý moderní nábytek nedokáže vytvořit. Dnes už se skříně vyrábějí v mnohakusových sériích. Naštěstí ale existuje i jeden originální způsob, jak si interiér domu zútulnit. Je jím pořízení starých hodin, které mohou oživit a prozářit nudnou domácnost.

Vyplatí se pořízení starých hodin?

Starožitné hodiny jsou perfektním doplňkem do každé domácnosti. Ani se v ní nemusí nacházet mnoho kusů historického nábytku, neboť hodiny s minulostí lze perfektně sladit i se současnými trendy. Samozřejmě platí, že byste nic neměli přehánět. Staré hodiny mají své kouzlo, a pokud máte pocit, že se do obývacího pokoje nehodí, přesuňte je do jiné místnosti. Obrovskou výhodou starožitností je totiž schopnost vytvořit příjemnou atmosféru v jakémkoli prostředí.

Dobové hodiny se hodí vkusně zkombinovat se starožitným nábytkem. Zde byste si měli pamatovat, že drobnější předměty, k nimž hodiny bezpochyby patří, je třeba nechat vyniknout. Nechte jim od velkých skříní a komod dostatek volného prostoru. Mezi velice oblíbené druhy hodin se řadí solitérní stojící hodiny nebo velké nástěnné hodiny. Hodinový strojek by měl být samozřejmě funkční, protože jinak byste si místo krásného doplňku pořídili pouze lapač prachu.

Kde kvalitní starožitné hodiny nakoupit?

Jestliže vás oslovila myšlenka pořízení starožitných hodin do moderně zařízené domácnosti, určitě vám bude vrtat hlavou, kde se takové hodiny pořizují. Pro začátek se vyhněte garážovým výprodejům a internetovým aukcím. Na nich je sice k dispozici nepřeberné množství starožitných hodin, ovšem z fotek na obrazovce nemůžete dobře posoudit jejich stav, a vlastně ani funkčnost hodinového strojku. Klidně se může stát, že v hodinách chybí součástka, kterou již neseženete.

Opravdu kvalitní starožitné hodiny se vyplatí kupovat pouze ve specializovaném Antiku uprostřed Prahy. Hodiny prodávané v tomto obchodě jsou vždy stoprocentně funkční, a navíc jsou v perfektním stavu. Velký důraz je kladen na zachování originálního zvuku u bicích hodin. Zkušený hodinář krátkým poslechem snadno zjistí, zda bylo s mechanismem manipulováno či nikoliv. Vaší ambicí by pochopitelně mělo být zakoupení autentických hodin bez jakýchkoliv dílčích úprav.

Odkud jsou hodiny dováženy?

Vybírat můžete mezi nádhernými nástěnnými nebo krbovými hodinami, které jsou vykupovány od sběratelů a prověřených dodavatelů z Francie, Holandska nebo Belgie. Většina hodin pochází z 19. a 20. století, tudíž se mohou pyšnit bohatou historií, která z nich přímo čiší.

Starožitné hodiny se perfektně hodí i do moderně zařízeného interiéru. Pokud je sladíte s dalším nábytkem nebo starožitnostmi, vytvoříte si konečně příjemnou rodinnou atmosféru.

Starožitné hodiny: Zdroj náhledového obrázku: {Dm_Cherry} / Shutterstock.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *