Zažloutlý list

Hlavní důvod žloutnutí listů u pokojových rostlin

Pokud vám začne vaše krásně zelená pokojová rostlina žloutnout, budete si oprávněně myslet, že jí hrozí zkáza. Není však nutné se ihned začít stresovat. Protože byste měli myslet na to, že je opravdu přirozené žloutnutí starších lístků u pokojových rostlin.

Začnou tedy žloutnout a později odpadnou.  Opadávají, protože si rostlina si dělá místo na nové listy. Jestli však rostlinky začnou žloutnout z ničeho nic, zaručeně byste s tím měli začít něco dělat.

Žloutnou listy u vaší rostlinky zespodu?

Možná žloutne, protože její kořeny prorůstají u spodu květináče či jiné nádoby. To však není jediný důvod, proč listy žloutnou. Může to být i z důvodu, že zemina obsahuje velmi nízké množství dusíku. Ten totiž rostlinky potřebují, aby rostly.

Spodní lístky ve většině případů začínají žloutnout hned jako první, pokud půda obsahuje již zmíněnou látku.Proto doporučujeme do zeminy přidat dusík, a to formou hnojiva. Pokud nezafungoval ani jeden tip, zkuste rostlinu přemístit jinam. Přesunout ji se vyplatí, protože na listy dopadá málo světla.Zažloutlý list

Žloutnutí a usychání listů: Foto Radek Štěpán

Co dělat v případě, že zežloutla úplně celá rostlina?

Dost možná to znamená, že půda, ve které vyrůstá, je podmáčená. Tím pádem mají kořeny málo kyslíku. Vlhkost půdy se dá otestovat velmi jednoduše, stačí ji vyzkoušet na dotek. Jestli bude vlhká, zaručeně ji nezalévejte. Zalít ji můžete až v případě, že bude suchá, pokud do ní strčíte palec. Jestli je rostlina malá, pouze ji stačí vytáhnout z květináče a podívat se, jestli kořeny nezačínají hnít. Pokud po vytáhnutí uvidíte bílé kořeny místo černých zbytků, je nutné rostlinu alespoň na chvilku nechat schnout. Zaručeně tak přestane hnít.

Jak je to se žlutými listy na koncích stonků?

Je možné, že rostlinka může na pohled vypadat ve formě, akorát začínají žloutnout konce listů. Může to znamenat, že rostlina obsahuje málo železa. Abyste žloutnutí zamezili, stačí se podívat na lístek, který je umístěn na jedné ze stran obalu, zdali obsahuje železo. Pokud ne, zaručeně zaměňte produkt s tím, který železo obsahuje.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojove-rostliny-zachrana-30001205.html
https://hobby.instory.cz/1550-jak-pomoci-pokojovym-rostlinam-kterym-zezloutly-listy.html

Žloutnutí listů: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

2 komentáře

 1. Vera Odpovědět

  To je výplod hodný cirkusového šaška, co vůbec nechodil do školy. Autor se tomu ještě směje, asi je spokojen…
  TO JSEM ZAS JEDNOU PO DLOUHÉM ČASE ČETLA UB O H O S T. Od A do Z. Doufám, že za to nebere peníze!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za kritiku. Urážet umí každý, ale kritizovat věcně bohužel málokdo.
   Za věcné výtky bude rád a ochotně případně omyly opravím.
   Mějte se hezky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *