01_hydroponie

Co je hydroponika a jak funguje?

Pojem hydroponie či hydroponika je známý všem čtenářům sci-fi literatury. Její autoři totiž hydroponické pěstování rádi umisťují na paluby vesmírných lodí či stanic na cizích planetách. Řada čtenářů pak možná ani netuší, že hydroponika je zcela standardně používaným způsobem pěstování rostlin, které mohou vyzkoušet i u sebe doma. Jednoduše řečeno, hydroponie je praxe pěstování rostlin, která využívá pouze vodu obohacenou o živiny, chybí tedy půda.

Principy hydroponie

Hydroponie pracuje s principem, který lze popsat jako odstranění maximálního počtu bariér mezi kořeny rostliny a vodou, kyslíkem a živinami, které rostlina potřebuje k růstu. Vynechání půdy začne dávat mnohem větší smysl ve chvíli, kdy si uvědomíme, že z půdy si rostliny berou jen asi něco okolo 5 procent minerálních a organických látek. Hydroponické pěstování má ve skutečnosti hned několik výhod.

Do vody je tedy třeba přidat živný roztok obsahující vápník, draslík, dusík, fosfor, hořčík, síru, železo a další stopové prvky. Ty je možné do vody přidávat např. v podobě nerozpustného substrátu, ze kterého se do vody živiny vymývají.

02_hydroponie

Foto: Pixabay

Výhody hydroponického pěstování

Nejkřiklavějším přínosem hydroponického pěstování je masivně zvýšené tempo růstu většiny rostlin. Týká se to jak růstu rostliny samotné, tak množství jejích plodů. Důvodem je to, že jim při hydroponickém pěstování usnadňujeme získávání živin, které potřebují k růstu. Když musí rostlina méně bojovat s hledáním kapes vody a výživy v půdě, může tuto energii využít k růstu.

Hydroponické pěstování je možné realizovat jak v prostředí zahrady, tak v interiéru. V druhém případě se k výhodám počítá i to, že díky absenci hlíny nemají alergici problémy s plísněmi, ani hlínu nevyhrabe žádný z domácích mazlíčků.

Nevýhody hydroponického pěstování

Největší nevýhodou hydroponie jsou investiční náklady pro pořízení systému. Pokud se ale rozhodnete pro stavbu svépomocí, lze tuto nevýhodu eliminovat. Druhou nevýhodou je potom fakt, že hydroponický systém je zcela závislý na vaší péči. Při hydroponii vytváříte umělé prostředí, kde poskytujete vodu, živiny, světlo a vše ostatní, co rostlina potřebuje. V případě, že kterýkoliv z těchto vstupů selže (např. vysadí čerpadlo), celá hydroponická zahrada může být v ohrožení.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *