Běžné plexisklo může poškrábat i houbička na nádobí: Jak tomu předejít

Plexisklo, zvané také někdy akrylátové sklo, je v našich domácnostech velmi rozšířené. Najdeme ho na předmětech běžné denní potřeby, na spotřebičích nebo třeba na sportovním vybavení. Je odolnější a pevnější (a samozřejmě i levnější) než běžné sklo.

Aby nám však bez ztráty hvězdičky sloužilo po opravdu dlouhou dobu, měli bychom se zaměřit na jeho správné čištění. Ublížit mu totiž mohou i na první pohled opravdu nenápadní pomocníci.

K ruce si vezměte hadřík z mikrovlákna a jemné mýdlo

Ano, mikrovlákno je tím jediným materiálem, který plexisklo nijak nepoškodí. I jemnější strana houbičky na nádobí může na plexi zanechat nepříjemné skvrny. Na plexi rámečky a další drobné předměty z akrylátu vám mikrovlákno postačí i jen tak, bez dalších čističů.

Čistění plexiskla Foto: REisemann3937 / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sanding_Plexi_Tube_2.JPG

Jinde si však budete muset pomoci. Sáhněte proto po velmi jemném saponátu, mýdle nebo kupříkladu po dětském šamponu. Bude vám stačit pár kapek. Jemnými krouživými pohyby pak povrch plexiskla čistěte, dokud nebude zase jako nový.

Co pomůže na silné skvrny? Ve hře je starý známý pomocník

Ne vždy si však s touto základní technikou vystačíme. Narazíme-li na skvrnu, určitě na ni nepoužíváme čističe, určené kupříkladu do koupelny nebo na nábytek. Mnohem lepší a bezpečnější službu nám udělá pár kapek citronové šťávy. Stačí nechat chvíli působit a poté skvrnu jemnými tahy vyčistit. A máte hotovo.

A jak na škrábance? Na ty vám pomůževosk na autovosk na auto. Stačí ho nanést a rozleštit.

Čistění plexiskla Náhledové foto: IIP Photo Archive / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Glory_of_the_Chinese_Descendants,_by_Foon_Sham.jpg

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/cz/podlahy-a-povrchy/jak-vycistit-akrylatove-sklo.html

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.