Halogeny

Halogenové žárovky končí. Vyplatí se mít nějaké do zásoby?

Používáte stále halogenová svítidla? Vaše odpověď bude nejspíše kladná. Skutečně je jich ještě v mnohých provozech, ale i domácnostech hodně. Není se čemu až tolik divit, jelikož na rozdíl od těch klasických vláknových jsou mnohem úspornější a jejich cena nešplhá až tam, kde začínají LEDky. Přesto se zřejmě éra této technologie nachází u úplného konce. Vždyť Evropská unie vydala nařízení, dle kterého se od září minulého roku halogenová svítidla už nevyrábí. Na trhu je stále ale ještě najdeme. Jak tedy vlastně halogeny fungují, co je nahradí a vyplatí se mít nějaké ještě stále doma? Na všechny tyto otázky vám postupně odpovíme.

Princip fungování halogenových žárovek

Je poměrně jednoduchý. Halogenové žárovky jsou typické především tím, že u nich dochází k vyššímu ohřevu vlákna. To je nažhaveno na mnohem vyšší teplotu. Tím pádem se logicky mění i vlastnosti světla. Je totiž účinnější a bělejší. Vše je dáno tím, že se do atmosféry svítidla přidává konkrétní halový prvek. Nejčastěji jde o jod či brom. Nevýhodou klasických či podhledových svítidel s halogenovou žárovkou je fakt, že vyzařuje škodlivé UV záření. Samotná žárovka také dosahuje vysokých teplot, což může být nebezpečné z hlediska vzniku požáru. Především tato hlediska vedla EU k jejich zákazu.

LED technologie mění dobu

Doba, kdy jsou svítidla bez zdroje či halogenové reflektory nahrazeny těmi LEDkovými, už přišla. Dorazila těsně poté, co LED žárovky postupně začaly vytlačovat wolframové a právě halogenové. Divit se tomuto faktu nelze, jelikož LED technologie je mnohem úspornější a také disponuje vyšší výdrží. Těmto žárovkám také nevadí blikání a prudší teplotní změny. Ceny LEDek jdou postupně dolů.

Vyplatí se mít doma halogenová svítidla?

Pokud chcete v dílně opravdu ostré světlo typické pro halogeny, můžete si nechat některé v zásobě. Časem se stanou i velmi zajímavou relikvií, již budete ukazovat mladším generacím. Jinak ale LED žárovky zvítězí na plné čáře.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *