Futonové matrace – ideální volba pro zdravý spánek

Futonové matrace jsou vyplněné přírodními vlákny, a díky tomu je spánek na ní mnohem pohodlnější a pro lidské tělo lepší než na jiných matracích. Jedná se o tuhou matraci, která ale i přesto při ulehnutí vytváří příjemný pocit měkka. Futonová rouna mají mnohonásobně větší schopnost sát i pouštět vlhkost, a to až pětinásobně. Ve spánku tak máte stále pocit sucha a příjemně se vám spí. Tyto vlastnosti jsou přímo opakem některých typů matrací (molitan).

Futon není drahý

S futonovými matracemi získáte opravdu kvalitu za rozumnou cenu. Za postel či pohovku ve stejné kvalitě zaplatíte nesrovnatelně více. Díky možnosti povlaku, které lze snadno sundat si můžete kombinovat barvy tak, aby vám ladili s vaším bydlením. I tyto snímatelné potahy budou mnohem levnější než nechat si udělat nové čalounění na pohovku.

show_preview_resample.php

S futonovou matrací se snadno zachází

Futon je materiál velice ohebný a jednoduše se s ním zachází. Rámy na matraci se dají rozložit na jednotlivé části, takže pokud budete chtít matraci i rám někam převézt, nebude to žádný problém.

Snadná péče

Futon nepotřebuje téměř žádnou péči, jediné co s ním musíte dělat, je pravidelné větrání, přetáčení a občas vyluxovat. Alespoň jednou měsíčně nechte k matraci proudit vzduch z obou stran tak, že jí opřete o zeď nebo jinak vhodně nadzvednete, aby k ní vzduch mohl. Při koupi nové futonové matrace nebuďte překvapení, pokud bude o něco menší, než jak jste si objednali. U větších rozměrů se může jednat i o 5 cm a i přesto je vše v pořádku. Nové matrace tohoto typu mírně sléhávají, a také trochu tvrdnout.

Futony mají své kořeny v Japonsku

Tradiční zemí, ve které mají futony své kořeny, je Japonsko a dodnes jsou zde mnohem oblíbenější než jakékoliv jiné matrace. I v jiných částech „západního světa“ je tento způsob spaní oblíbený již velice dlouho.

Matrace3

Materiály

Ty nejlepší matrace se vyrábějí z rozdílných materiálů. Třeba vysoce kvalitní matrace typu LASIE, je vyrobena z těch nejlepších přírodních materiálů, které jsou pečlivě vybrané, aby se dosáhlo skutečné maximální kvality. Základ tvoří jádro z latexové pěny, to je překryto 100 % ovčí vlnou a čistou koňskou žíní. Na té je znovu natažena 100 % ovčí vlna. Na ploše určené k ležení je pak kombinace vlny a bavlny, které dohromady zajistí to největší pohodlí a zdravé podmínky pro spánek.

Bavlna

Pro všechny futonové matrace je nejdůležitějším materiálem bavlna, od její kvality, způsobu zpracování i použitém množství se odvíjí také kvalita futonu a je pro něj zásadní.

 Zpracování, pokud se dělá dobře, probíhá ve dvou etapách:

  • Nejdříve se jednotlivá vlákna postupně spletou do pavučin
  • Poté se pevně stlačí speciálním strojem s několika tisíci jehlami

Existují výrobci, kteří druhou etapu neudělají a nové matrace pak mají méně bavlny, která proto není stlačená tolik, jak by měla být (v tomto případě nezáleží na tloušťce futonu). V takovém případě pak rychle nastane nestejnoměrné slehnutí a v matraci brzy objevíte nerovnosti a různé prohlubně. U nás se často objevují futony, které mají na tloušťku 10 cm pouze 10 kg a výrazné slehnutí a rychle klesající výhodnost matrace nastane již po pár týdnech používání.

Je určitě vhodné vybírat futony i podle váhy a také tloušťky matrace. Klasická tloušťka je 10 cm. Váhu si pak můžete snadno spočítat podle vzorce (výška v cm x šířka v cm x tloušťka v cm) / 11000. Tedy:

90 x 200 cm x 10 cm – cca 16 kg

140 x 200 cm x 10 cm – cca 25 kg

160 x 200 cm x 10 cm – cca 30 kg

180 x 200 cm x 10 cm – cca 33 kg

Vlna

V tradiční zemi futonu, v Japonsku, se na výrobu matrací používá pouze bavlna nebo vlna, která je druhým nejpoužívanějším materiálem hned po bavlně. I když je nezpracovaná vlna mnohem dražší (asi dvakrát až třikrát) určitě se vyplatí. Je to velice kvalitní materiál, jehož vlákna jsou delší, drží méně vlhkost, vydrží tlak lépe než bavlna, a tak snadno se nestlačí. Mají tedy mnohem vyšší životnost než matrace z bavlny. Existuje také levnější varianta, kdy na jedné straně je bavlna (letní) a na druhé straně vlna (zimní). Vlna je však lepší v každém ročním období.

Kokos s kaučukovým mlékem

Protože kokosová jádra, která se vyrábějí ze suchých kokosových vláken, mají větší tvrdost a po čase se ničí, obohacuje se kokos ještě 15 % přírodního kaučuku. I když je přírodní kaučuk hodně drahý přidává futonovoým matracím mnoho na kvalitě. Kokos je s kaučukem pružnější, měkčí a lépe drží tvar.

Látky

Pro futony se jako klasika používá pevná a silná bavlna. Ta váží 300g/m2 a měla by vydržet nejméně deset let. U těch nejlevnějších futonových matrací se používá látka asi o 20 % lehčí.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *