Fasády na rodinných domech: Jaké možnosti existují

Fasáda

Díky fasádě není žádný dům stejný, každý je originál, který tvoříte vy sami. Při výběru fasády tedy dbáme především na barvu a materiál.

Barva

Fasáda vašeho domu by mě měla aspoň trochu ladit s okolními domy a krajinou. Není to však podmínkou. Důležité je, aby se barva fasády líbila vám a ne vašemu okolí.  Výběr je tedy pestrý. V podstatě od bílé po černou. Nejčastěji se ale volí odstíny žluté, zelené, červené a modré. Doporučuje se ale vybírat ne příliš syté odstíny na jižní nebo západní straně, protože zde rychleji blednou díky slunečnímu záření. A pokud vůbec nevíte jakou barvu fasády zvolit, téměř každá stavební firma má své ukázky domů tzv. vizualizace fasád, na kterých přesně uvidíte, jak by mohla určitá barva s materiálem na domě vypadat.

Nátěry

Jako druh fasády můžeme zvolit nátěr. Typ nátěru se vybírá podle toho co je jeho podkladem. To znamená, jestli je podkladem omítka, zdivo, stará nebo nová fasáda. Nátěry jsou silikátové, silikonové nebo akrylátové.

Silikátové nátěry

Tyto nátěry jsou vhodné ty, kteří mají problém s vlhkostí ve svém domě. Mají totiž schopnost vlhkost propouštět ven do ovzduší.

Silikonové nátěry

Naopak tento typ nátěru má samočisticí funkci a odolává vlivům při nepříznivém počasí. Patří ale k nejdražším nátěrům.

Akrylátové nátěry

Akrylátové nátěry propouští vlhkost ven, odpuzují vodu a navíc se s nimi dobře pracuje. Jsou cenově přijatelné, a proto patří k nežádanějším.

Obklady

Obklady jsou dalším druhem fasády na rodinných domech. Máme obklady dřevěné, kamenné nebo plastové.

Dřevěné obklady

Dřevo funguje jako dobrý tepelný izolant domu a chrání před větrem.  Navíc se v dnešní době znovu stává oblíbenou variantou, jako to bylo v minulém století.

Kamenné obklady

Dům s kamennými obklady působí velmi elegantně, ale na druhou stranu je práce s tímto typem obkladu náročná a drahá.

Plastové obklady

Stále více lidí dává přednost obkladům z plastů, které vypadají jako dřevo. Plast má totiž dlouhou životnost a není potřeba velké údržby.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.