Éterické oleje mají své kouzlo a mnohostranné využití: Provoní prádlo, domácnost a zbaví hmyzu

éterický olej

Máte rádi, když se bytem line příjemná vůně? Dáváte přednost éterickým olejům? Víte však, že nabízí mnohem pestřejší využití? Jak efektivně a k čemu všemu lze použít éterický olej?

Ukážeme vám, jak doslova lze kouzlit s éterickými oleji v každé domácnosti. Rozhodně pořízením jen do aromalampy to nekončí. Ba naopak!

Provonění prádla i prostoru

Éterický olej provoní prádlo. Poslouží místo aviváže. Pokud chcete změnu a třeba nahradit aviváž něčím jiným, pak je skvělou volbou éterický olej. Postačí přidat jen pár kapek do pracího gelu, jakožto ho můžete nakapat na jeden ručník a ten vyprat spolu s ostatním špinavým prádlem. Vůně se pozvolna uvolní a výsledek vás mile překvapí.

Rovněž tak éterický olej lze efektivně využít při úklidu domácnosti. Při vytírání stačí voda a jen trocha octu a éterického oleje. Další možností je, pakliže vám dojde osvěžovač WC v plastovém zásobníku, tak postačí nakapat na kousek vaty vámi zvolený éterický olej a vatu vložit do zásobníku. Za pár korun a výsledek, který předčí vaše očekávání.

Zbavení otravného hmyzu

Jak na obtěžující hmyz v domácnosti? Jednoduše. Stačí si vzít na pomoc některý z osvědčených éterických olejů, který spolehlivě odradí hmyz. Zejména účinný je tea tree olej, jakožto i levandule, rozmarýn, geránie či bazalka.

Na dezinfekci jedině tea tree olej

Éterický olej, který si poradí i s těmi nejmenšími záškodníky v podobě mikroskopické plísně apod. Naředěný tea tree olej požijte v rozprašovači a postříkejte tímto roztokem postižená místa, nechte zaschnout. K tomu vám tea tree olej domácnost i příjemně provoní. Rovněž lze použít i pro dezinfekci toalety.

olej

Foto: Pixabay

Odstranění zápachu bot

Trápí vás zápach z bot? Lze použít sice běžně prodejné přípravky, ale mnohem lepšího účinku dosáhnete použitím éterického oleje. Stačí vložit do bot papírový kapesník pokapaný skořicovým éterickým olejem a nechat působit přes noc. K tomu skořice nejen provoní, ale pomáhá předcházet i vzniku plísní a mykóz.

Řešení na páchnoucí nádobí

Zkrátka máte pocit, že vaše nádobí nevoní, i když je několikrát umyté? Problém vyřeší vodní lázeň. Ve dřezu si připravte horkou vodu, přidejte hrnek bílého octa a 10 až 15 kapek citrusového éterického oleje. V této lázni nádobí umyjte.

Zdroj: bydlimekvalitne.cz, magazin.biooo.cz

Náhledové foto: Pixabay