Energeticky soběstačný dům

Energeticky soběstačný dům

Všichni by asi chtěli dům, který má co nejmenší náklady.  Tento pohled je sice čistě ekonomický, ale u stavebníků i majitelů rodinných domů velmi důležitý. Druhým též důležitým pohledem na hospodaření energií je ochrana životního prostředí. Cílem je tedy snížit energetickou náročnost staveb, zároveň neprodukovat nic navíc a vytvořit energeticky soběstačný dům.

Rozdíl mezi pasivním a nulovým domem

Na základě souvislostí v úvodu článku je jasné, že lidé chtějí více energeticky soběstačné domy. Prvním typem je pasivní dům se snaží využívat tepelnou energii díky provozu domu a zároveň také získat sluneční energii a následně ji v domě udržet.  Druhým typem jsou tzv. nulové domy. Tyto domy využívají pro ohřev vody nebo pro vlastní spotřebu a provoz domu energie obnovitelné, které se dají získat z okolí.  Nulové se pak nazývají proto, že se takové domy dostanou na nulu neobnovitelné energie.

Tepelné čerpadlo a rodinný dům

Největším energetickým ,,žroutem‘‘ rodinných domů je jednoznačně vytápění a ohřev vody. Nabízí se však jedno řešení, které nynější ekonomické domy využívají a to tepelná čerpadla. Tyto tepelná čerpadla mají za úkol zajistit dostatek tepla na ohřev i vytápění. Většinou jsou velmi technicky zdatné a udává se, že jejich efektivita je daleko větší než různé zateplovací systémy. Dalším řešením mohou být také bojlery s tepelnými čerpadly, které také zaručují efektivní ohřev vody po celý rok.

Řízené větrání

Dost často se také zapomíná na řízené větrání. V dnešní době jsou totiž instalována těsná okna, která nedovolují výměnu znehodnoceného vzduchu obsahující oxid uhličitý. Otevírání oken by zase bylo ztrátou tepla, proto se využívá centrální či lokální rekuperace. Toto zařízení vrátí až 90% tepla zpět a tím pádem i hodně ušetří.  Ekonomické stavby a hlavně rodinné domy se snaží správně nastavit všechny energetické zdroje a jejich využití, aby se dosáhlo ,,nulového‘‘ provedení. A možná, že se vám podaří, aby energie dokonce přebývala.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Proč zvolit dřevostavbu? | Náš dům

  2. Pingback: Stavba energeticky úsporného domu | Náš dům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *