Ekvitermní regulace jako cesta k úspoře za vytápění

Topení

Topná sezona je opět za rohem a mnozí z nás se na ni už pilně připravují. Servis kotlů se stal jakousi samozřejmostí. Spousta lidí ale uvažuje nad tím, jak by co nejvíce na vytápění ušetřili. Není se čemu divit, jelikož ceny energií jsou dnes poměrně vysoké. Na místě třeba hned nemusí být výměna kotle, výbornou volbu pro vysokou úsporu energie představuje ekvitermní regulace. Že jste se s tímto termínem setkali poprvé? Nevadí, v následujících řádcích se na něj zaměříme mnohem podrobněji.

Co je ekvitermní regulace?

V podstatě se jedná o řízení topení na základě teploty vzduchu, které aktuálně venku panuje. Řídicí jednotka kotle dokáže zpracovat údaje, které jí poskytuje venkovní čidlo. Díky tomu pak dokáže automaticky přizpůsobit teplotu vody v otopné soustavě tak, jak je to aktuálně zapotřebí. Výkon celé otopné soustavy je maximálně efektivně regulován, takže vy jako provozovatel kotle ušetříte nemalé finanční částky. Princip celého systému není nijak složitý. Čím je venku nižší teplota, tím vyšší teplota vody se požaduje. Ekvitermní regulace vytápění spočívá v tom, že topení bude topit podle toho, jak je venku.

Důležitým ukazatelem je ekvitermní křivka

Tu je zapotřebí stanovit pro každý objekt individuálně. Právě ona přímo popisuje závislost teplot vody v otopné soustavě a vzduchu venku. Když se ekvitermní křivka stanoví, řídicí jednotka kotle bude dokonale ovládat intenzitu samotného vytápění. Stanovení ekvitermní křivky je většinou na energetickém poradci nebo projektantovi vytápění. Odborník bere v potaz prostorový termostat a jiná důležitá zařízení.

Ideální záležitost pro kondenzační kotle

Ekvitermní regulace vytápění se hodí především pro kondenzační kotle. Právě ony dokážou s nižší teplotou při vytápění pracovat úplně nejlépe. Vytápění je pak maximálně úsporné.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.