Výhody svépomocné stavby namísto stavby na klíč

01_stavbazima

Dnes si řekneme něco o tom, jaké to je stavět si dům sám, tedy bez firmy. Mnozí lidé volí raději takzvanou stavbu na klíč, kterou jim zhotoví stavební firma. Dopředu uvádíme, že si uvědomujeme, že i tento způsob představuje velké výhody, možná dokonce více výhod než stavba svépomocí. Dále je jasné, že každý nemůže stavět svépomocí kvůli například nedostatku zkušeností, dovedností nebo času. Cílem textu je však ukázat i pozitivní aspekty toho, když se rozhodnete, že si postavíte dům sami.

Sami si o všem rozhodujete

U stavby na klíč platí, že do jisté míry si nemůžete o vše rozhodovat úplně svobodně. Do projektu se totiž nemusí prosadit všechna vaše přání. Například kvůli postoji stavební firmy nebo financím. Naopak stavíte-li sami, toto vše odpadá. Vše si rozhodnete. Dále můžete rozhodovat o změnách v průběhu stavbu – například u volby různých řešení, barev, materiálů.

02_stavbazima

Foto: Pixabay

Kontrola výdajů

Další výhoda je, že víte, za co přesně utrácíte a zejména, že takto utrácíte po svém rozhodování a na základě vaší vůle. Někde můžete ušetřit, někde zase přidat na kvalitě. Jak bylo popsáno již výše, různé postupy jsou u stavby na klíč již v rámci projektu. Výdaje tak někdy nejdou úplně dobře kontrolovat.

Nepřekvapí vás špatně udělaná práce

Toto je velká výhoda. Když vám totiž staví firma na klíč nemovitost, jen do jisté míry je můžete kontrolovat. Některé vady však objevíte, až posléze při kontrole stavby. Můžete sice poté uplatňovat nároky z vad, avšak u svépomocné stavby je výhodou, že můžete ušetřit čas a starosti, které by vám bral reklamační proces nebo dokonce soudní spor se stavební firmou.

Stavíte jen za náklady

Poslední bodem je, že ušetříte peníze. Stavební firmě totiž neplatíte jen za náklady, ale také za práci. Jinými slovy, stavební firma na stavbě vydělává. Vy však nikoli. Pokud tedy stavíte svépomocí, nikomu netvoříte zisk. Cena stavby jsou tedy jen náklady na materiál. Je-li pro vás tedy konečná cena stavby důležitá, volte svépomocnou stavbu.

Zdroj info: https://www.enerdomy.cz/novinka-na-klic-nebo-svepomoci

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.