Podlaha

Ekologické podlahy do vašeho interiéru

Cena nebo design by neměli být jediným kritérii, při koupi podlahových krytin. Stejně důležitým rozhodovacím kritériem při výběru by měla být i zdravotní nezávadnost a ekologie. Většina z nás tráví v uzavřeném prostoru 90 % času, a právě podlaha představuje velkou plochu, ze které se mohou a nemusí uvolňovat těkavé látky, jež dýcháme.

Ekologické podlahy

Když se řekne emise těkavých látek, neznamená to hned, že musíte shánět plynovou masku. Vlastně z většiny umělého, ale i přírodního materiálu se odpařují těkavé látky. Ne všechny jsou však zdraví škodlivé. Trendem zdravého bydlení jsou ekologické a elastické podlahy. Jedná se o tzv. organické podlahy bez obsahu chloru, změkčovadel, PVC a dalších s nimi souvisejících halogenů. Těžkých kovů a ftalátů. Výrobní inovované technologie staví především na přírodních, recyklovatelných surovinách. Zároveň si přitom zachovávají užitečné vlastnosti a praktičnost.

Bát se PVC? Ano nebo ne?

Pokud si pořídíte klasickou vinylovou podlahu, tedy podlahové krtiny z PVC, nemusíte se bát, že byste domů dávali něco, co by vám ublížilo. Úroveň vinylových podlah se významně posunula dopředu. Vyrábějí se kvalitní produkty. Navíc legislativa ve výrobce k vyrábění polyvinylchloridových podlah, které jsou bez ftalátů. Dříve se ftaláty používaly kvůli ohebnosti, aby se po podlaze dalo chodit. Jenže jsou zdraví škodlivé, a proto došlo k vlně nevole v EU a došlo k řadě jejich omezení. Zodpovědný výrobce, tak využívá jen netoxická změkčovadla. Při výběru se tedy zaměřte i na výrobce, zda tato omezení dodržují.

Certifikát, značka kvality a zdravotní nezávadnosti

Nikdo z nás asi nemá chemickou laboratoř, aby zjistil složení podlah a ujistil se, že jsou nezávadné. Jak tedy složení zjistit? Požadujte po prodejci certifikát právě o zdravotní nezávadnosti. Certifikátů existuje několik a mezi ty nejpřísnější patří certifikáty, které vydávají německé a francouzské. Jestliže krytina žádný z certifikátů nemá, důvěřujte svému čichu. Každá krytina voní ,, novotou‘‘, ale pokud chemicky zapáchá, je to pro vás varování.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *