01/06/2015
Kategorie: Domácnost, Novinky

Efektivní ochrana dřeva v exteriéru

Ochrana dřeva v místech, která jsou vystavena povětrnostním vlivům, není zrovna jednoduchá. Nechat dřevěné plochy jen tak být a neošetřovat je by bylo čirým nesmyslem. Dřevo totiž po krátké době začne na okolní podmínky negativně reagovat a dochází k degradaci jeho jakosti. Napadnout jej mohou například houby, které se projevují tečkami či nahnědlým povlakem. Klasikou je také prosychání povrchu dřeva a v neposlední řadě také vytváření kolonií mechového porostu. Jak tedy chemická ochrana dřeva probíhá?

Impregnace, nebo nátěr?

Ochrana dřeva proti škůdcům lze realizovat klidně i pouhou impregnací. Jestliže nepotřebujete, aby dřevo dosáhlo nějaké specifické barvy, pak se vyplatí koupit pouze impregnační prostředek, který dokáže zajistit efektivní ochranu proti různým chorobám a škůdcům. Dřevo zůstane v podstatě neporušeno a jeho vzhled se nijak nezmění. Tedy alespoň tehdy, když zvolíte čirou bezbarvou lazuru. Ta dokáže dřevěné plochy ochránit a zároveň je vzhledově nijak nedegraduje.

Dokonale si připravte podklad

Základem pro nanášení jakékoli vrstvy nátěru či impregnace je především kvalitně připravená podkladová plocha. To je zapotřebí dokonale vyčistit a následně pokud možno vysušit. Vlhkost dřevěných komponentů by se měla pohybovat v maximu okolo 20 %. Pozor si dejte i na vystavování inkriminované plochy mrazu.

Co musí splňovat lazura

U lazury je třeba dát si pozor na několik záležitostí. Tou první je pochopitelně především její barva. Ta by měla být na plechovce, ale v některých případech se může vzorek lišit. Podívejte se i na intenzitu případné ochrany proti UV záření a dalším škodlivým složkám sluníčka. Zapomenout nemůžeme ani na rezistenci vůči vodě a také nízkým teplotám. Rozhodně si vybírejte lazuru značkovou, jež je prověřena časem a spokojenými lidmi, kteří ji aplikovali ve svém exteriéru.

1 komentář
  1. jerb@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.