IMAG0376

Efektivní ochrana dřeva v exteriéru

Ochrana dřeva v místech, která jsou vystavena povětrnostním vlivům, není zrovna jednoduchá. Nechat dřevěné plochy jen tak být a neošetřovat je by bylo čirým nesmyslem. Dřevo totiž po krátké době začne na okolní podmínky negativně reagovat a dochází k degradaci jeho jakosti. Napadnout jej mohou například houby, které se projevují tečkami či nahnědlým povlakem. Klasikou je také prosychání povrchu dřeva a v neposlední řadě také vytváření kolonií mechového porostu. Jak tedy chemická ochrana dřeva probíhá?

Impregnace, nebo nátěr?

Ochrana dřeva proti škůdcům lze realizovat klidně i pouhou impregnací. Jestliže nepotřebujete, aby dřevo dosáhlo nějaké specifické barvy, pak se vyplatí koupit pouze impregnační prostředek, který dokáže zajistit efektivní ochranu proti různým chorobám a škůdcům. Dřevo zůstane v podstatě neporušeno a jeho vzhled se nijak nezmění. Tedy alespoň tehdy, když zvolíte čirou bezbarvou lazuru. Ta dokáže dřevěné plochy ochránit a zároveň je vzhledově nijak nedegraduje.

Dokonale si připravte podklad

Základem pro nanášení jakékoli vrstvy nátěru či impregnace je především kvalitně připravená podkladová plocha. To je zapotřebí dokonale vyčistit a následně pokud možno vysušit. Vlhkost dřevěných komponentů by se měla pohybovat v maximu okolo 20 %. Pozor si dejte i na vystavování inkriminované plochy mrazu.

Co musí splňovat lazura

U lazury je třeba dát si pozor na několik záležitostí. Tou první je pochopitelně především její barva. Ta by měla být na plechovce, ale v některých případech se může vzorek lišit. Podívejte se i na intenzitu případné ochrany proti UV záření a dalším škodlivým složkám sluníčka. Zapomenout nemůžeme ani na rezistenci vůči vodě a také nízkým teplotám. Rozhodně si vybírejte lazuru značkovou, jež je prověřena časem a spokojenými lidmi, kteří ji aplikovali ve svém exteriéru.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Erben Jiří Odpovědět

    Mam starý dřevěný plot napuštěný vyjetým olejem. Teď by bylo potřeba provést další natěr,ale syntetické oleje nejsou dobré.Čim provest nátěr na tento plot.
    Díky za radu Erben

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *