Důvody, proč vyzkoušet vyvýšené záhony. Usnadní pěstování a údržbu

Klasické záhony jsou jednoduché na vytvoření. Na druhou stranu se však nehodí všude a vyvýšené záhony mají celou řadu výhod, které je třeba vzít v úvahu. Pro jaké pěstování jsou vhodné, kam se hodí a na co si dát pozor při jejich zakládání i pravidelné údržbě? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Vyvýšené záhony jako řešení problematických podmínek

Máte na zahradě silně jílovitou nebo písčitou půdu, kde je obtížné něco úspěšné pěstovat? Přesně v takovém případě bude nejlepší volbou vyvýšený záhon. S jeho pomocí totiž snadno udržíte odpovídající kvalitu substrátu, takže výrazně zvýšíte své šance na úspěšné pěstování zeleniny, ale i okrasných rostlin. Zemina ve vyvýšeném záhonu se poměrně snadno udržuje dostatečně přihnojená i prokypřená. Zároveň si můžete takový záhon vytvořit na betonové nebo jinak vydlážděné ploše. V podstatě jde o větší truhlík, kde můžete pěstovat zeleninu i okrasné rostliny. Jde o oblíbenou variantu nejenom na zahradu, ale i pro ozdobu města.

Hlavní výhody správně připraveného vyvýšeného záhonu

Obecně má vyvýšený záhon hned několik různých výhod. Jakmile do záhonů doplníte kvalitní zeminu, není potřeba žádné výraznější hnojení, takže je dobré jen každý rok doplnit část kompostu. Díky tomu, že je záhon vyhřívaný, udržuje si zpravidla o něco vyšší teplotu, což může podpořit klíčení nebo růst rostlin. To se může skvěle hodit během chladnější sezóny, kdy se bude počítat každý sluneční paprsek, který dokáže vyvýšený záhon prohřát o něco více v porovnání s běžným stanovištěm na zemi.

Foto: Pixabay

Různé druhy vyvýšených záhonů

Jednou z předností vyvýšených záhonů je i jejich výborný vzhled. K dispozici totiž máte varianty z různých materiálů. Oblíbené jsou vyvýšené záhony s dřevěným obložením. Delší životnost však nabídnou kamenné konstrukce. Pro ještě větší dekorativní dojem, si můžete vybrat také vyvýšené záhony s proutěným obložením. U dřevěných variant je navíc možné vzhled ovlivňovat tím, že použijete specifický nátěr. Různé možnosti existují i z pohledu rozměrů, kdy mohou být vyvýšené záhony jinak široké, dlouhé, ale i vysoké.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/prostredky-a-pripravky/vyvysene-zahony-vyhody-uskali-zalozit-pouzivat/

Náhledové foto: Pixabay