Dřevostavba do 1,5 milionu? Ano – když víte, jak na to

Mnoho převážně mladých rodin musí při výstavbě dřevostavby počítat s omezeným rozpočtem. Lze se ovšem při kompletním postavení dřevostavby dostat pod částku 1,5 milionu? Odpověď zní ano. Stačí jen vybrat vhodnou kostru domu, která sama tvoří přes polovinu celkových nákladů na stavbu.

Montovaná dřevostavba

Montované dřevostavbyMontované dřevostavby mají dlouhou tradici. Předem připravené dřevěné panely vyráběné v továrnách, které se na zvoleném místě pouze složí dohromady, se na trhu s nemovitostmi objevily už v 19. století. Každá třetí dřevostavba, která se dnes v Evropské unii objeví, je složená právě z prefabrikovaných dílů. Stavbu montované dřevostavby je možné zahájit kdykoliv během roku a hotová je obvykle do tří měsíců.

Kostra domu je tvořena dřevěným rámem, kterým jsou vedeny inženýrské sítě. Po natažení kabelů a potrubí přijdou na řadu izolační materiály a nakonec samotné panely. Rám je z obou stran přiklopen deskami vhodnými i k následnému omítnutí. Vše je za pomoci těžké techniky nutné ukotvit k základové desce a poté už jen stačí dům vnitřně zařídit.

Foto: Pixabay

Skeletová konstrukce dřevostavby

Pod pojmem dřevostavba si většinou vybavíme nádherný kanadský srub. Masivní kulatinu bohužel do omezeného rozpočtu vtěsnat nelze. Ovšem srubovému vzhledu se lze velmi dobře přiblížit při použití skeletové konstrukce, která umožní zvolit si tvar i umístění domu téměř libovolně.

Skeletovou konstrukci z dřevěných sloupků (obvykle z lepeného dřeva) skládají zruční tesaři až na místě podle předem připraveného projektu. Podle typu projektu se ke spojení používají začištěné dřevěné spoje nebo kovové prvky. Zvenku je skelet schovaný pod obvodovým pláštěm, který plní důležitou ochrannou funkci. Skeletová konstrukce je velmi pevná, je proto možné vytvářet dlouhé prostorné místnosti bez nutnosti zabudování podpěrných příček.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.