Dřevo nebo plast? Víme, pro co se rozhodnout při nákupu oken a dveří

Okno

Jde o dva nejčastěji zastoupené materiály na našem trhu. Pokud také vybíráte nové vstupní dveře nebo třeba okna na fasádu, měli byste se s jejich výhodami i nevýhodami dobře seznámit. Jedině díky tomu si pořídíte to, co opravdu potřebujete a využijete.

Samozřejmě lze vybírat třeba i z výrobků z hliníku, dřevohliníku, plastohliníku apod. Ovšem nad těmito drahými řešeními uvažuje u soukromých objektů opravdu málokdo a to zejména kvůli jejich ceně.

Výhody plastových oken a dveří

A jak to tedy s těmi výhodami je? Zapomeňte na dávno přežité poznatky o špatné izolaci tohoto materiálu. V tomto ohledu jsou si dnes všechny materiály prakticky rovnocenné. Ovšem PVC okna a dveře mají na své straně jinou výhodu – odolnost. Vypadají stále pěkně i po mnoha desítkách let (samozřejmě musíte vsadit na kvalitní materiál) a není třeba se o ně jakkoliv starat. Nevyžadují pravidelné nátěry ani zbroušení jako dřevěná okna nebo dveře.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vypadají také dobře prakticky v jakékoliv kombinaci. Dobře provedený plast se zaskvěje i vedle kovových doplňků nebo třeba různě dekorovaného skla včetně vitráží. Můžete si tak dovolit opravdu pěkně kousky za stále přijatelnou cenu. To je totiž další výhoda plastů – nízké pořizovací náklady.

A jak je to s nevýhodami PVC materiálu?

Našli bychom prakticky jen jednu. Musí se o něco častěji čistit. Plast má totiž tendenci k sobě přitahovat prach a další částečky špíny, takže se okolo něj budete muset s hadrem ohánět o něco častěji.

Na odstranění většiny špíny vám však bude stačit horká voda, občas s příměsí trochy obyčejného saponátu. Žádné speciální čistící prostředky nejsou třeba. Takže i v tomto ohledu lze významně ušetřit. A pokud chcete ušetřit ještě více, poohlédněte se přímo po českých výrobcích a dveře z PVC a nakupujte od nich. Ceny mívají bezkonkurenční.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.