Infratopení

Infratopení vs. klasické konvenční vytápění: Rozdíly jsou citelné

Už jste slyšeli o infratopení? Ještě ne, nebo vám o něm pouze někdo říkal a vy jste příliš jeho myšlenky nevnímali? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí zjistit si o tomto způsobu vytápění nějaké relevantní informace. My se na tento typ vytápění zaměříme mnohem podrobněji právě v tomto článku. Zaměříme se především na princip fungování infratopení a také na to, jaké jsou jeho přednosti oproti klasickým konvekčním konvektorům.

Jak funguje infratopení?

Základním principem infratopení je sálání. V podstatě každý předmět je schopen uchovat svou teplotu a následně ji předávat. Buďme tedy o něco konkrétnější a jako příklad můžeme uvést kámen, který ohřívá po určitou dobu slunce. Ten se pochopitelně dokonale nahřívá, nicméně o západu slunce vše skončí. Nikoli ale extrémním skokem. Kámen zůstane i při poklesu teploty teplý a dokáže teplo dávat svému okolí. Počátky samotného infratopení je možné hledat již dávno v pravěku. Už tehdy člověk věděl, že když ohřeje kameny, budou mu delší dobu vydávat dostatečné množství tolik potřebného tepla. Jinak se můžeme u modelu infratopení pozastavit i mnohem později. V novodobé historii se tradičně používala kachlová kamna. Také se rozehřála a vydávala velmi dlouho příjemné teplo svému okolí.

Infratopení

Maximální tepelný komfort

Kdo by nechtěl mít co největší pohodlí právě u sebe doma? Asi každý! Infratopení vám tepelný komfort stoprocentně zajistí. Získáte totiž rovnoměrné rozložení teploty v celé místnosti. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je u infratopení minimální.

Prostě ušetříte

Velmi důležitý faktor představuje při vytápění také jeho finanční náročnost. Náklady se liší právě podle charakteru topení. U infrapanelů si můžete být jistí tím, že náklady na vytápění půjdou směrem dolů. Jen úspora energie ve srovnání s konvenčními topnými systémy klesne o nějakých 20 -30 %. To je dáno tím, že sálavé teplo neunikne netěsnostmi v konstrukcích.

Infratopení

Zdravotní hledisko

Určitě je třeba uvést také zdravotní aspekty týkající se infratopení. Zásadním je maximální snížení cirkulace vzduchu v místnosti. Tím pádem logicky nedochází k víření prachu, jež je jinak zcela běžnou záležitostí. Sálavé teplo je naprosto přirozené a velmi příjemné. Mimo jiné také právě díky němu dochází k vysoušení zdí. Eliminuje se nepotřebná vlhkost a nevznikají plísně, pro něž je takovéto prostředí optimální. I při vysoušení stěn ale nedochází k minimalizaci vzdušné vlhkosti.

Elegantní designový prvek

Infratopení vypadá elegantně. Zvolit přitom můžete jak stropní, tak i nástěnné či podlahové. Moc hezky vypadají třeba takové infraobrazy. Záleží jen na vás a vašem vkusu.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *