dřevěný strop

Dřevěné stropy z hlediska typologie

Dřevěné stropy vypadají moc hezky a v minulých letech jimi byla vybavena fakticky skoro každá domácnost. Ostatně i materiálově vypadají mnohem lépe, než je tomu u betonových stropů a cenově se pohybují taktéž někde úplně jinde. V současnosti lze volit ze třech základních typů dřevěných stropů. Podíváme se na ně tedy podrobněji, a to hned v několika bodech. K dispozici budete mít informace o stropech trámových, kazetových i fošnových. Všeobecně vzato na každý z nich máme základní požadavky, jež uvádíme ještě předtím, než se budeme stropům věnovat. Měly by tedy plnit následující kritéria.

–          vynikající tepelně izolační vlastnosti

–          statickou únosnost

–          akumulační záležitosti

–          ochranu proti vlhkosti

–          ochranu proti hluku

–          požární bezpečnost

Dřevěné trámové stropy

Hodně využívané jsou dřevěné trámové stropy. Jejich nosnými body jsou právě trámy, které jsou pochopitelně viditelné. Rozmezí mezi nimi by mělo činit od 0, 9 až po 1, 2 metru. Čela trámu je nutné ošetřit, aby nepodléhala škůdcům anebo hnilobě. Vybírat lze trámy, které budou viditelné anebo trámy, které budou tvořit pouze nosnou konstrukci a následně budou obloženy. První varianta se hodí zejména do srubů a dřevem prosyceného interiéru.

Kazetové stropy

Kazetové stropy vznikají díky efektivnímu vložení příčných trámů mezi trámy stropní. Stropnice se většinou přiznají. V určitých případech je lze obložit obloukem, jehož základem bude opět dřevo. Dříve se kazetová struktura užívala zejména v případě drahých cizokrajných dřevin, na nichž byly vyryty ještě ornamenty a různé vzory. Tuto strukturu lze ostatně spatřit na různých zámcích.

Fošnové stropy

Hodně zajímavá je skladba dřevěného trámového stropu u fošnového typu. Ten se vyznačuje především tím, že fošny jsou obity z horní i spodní strany ohoblovanými deskami. Hodně oblíbené jsou u těchto stropů i nosné prvky z lepeného lamelového dřeva.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *